اخبار روز قاين و تحليل مسائل شهرستان

بنا به اعلام مسؤل باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه‌ آزاد اسلامي قاينات و دبير علمي و اجرايي همايش ملي زرشك و زعفران، در جلسه مورخه 7 خرداد با حضور مدير كل همايشهاي ملي، مدير كل امور مالي و نماينده تام الاختيار دانشگاه آزاد اسلامي تفاهم نامه برگزاري همايش ملي زعفران و زرشك در واحد قاينات به امضا رسيد و همچنين مقرر گرديد كليه مراحل ثبت نام از طريق سايت دانشگاه و ايميل باشگاه پژوهشگران صورت گيرد. همچنين برخي از واحدهاي منطقه 9 دانشگاه آزاد اسلامي نيز اعلام همكاري نموده اند. در اين جلسه نماينده تام الاختيار باشگاه پژوهشگران  و همكارانشان از توانمنديها و امكانات واحد قاينات رضايت كامل را ابراز داشته و مقرر شد جلسات به طور مرتب برگزار و نتايج به باشگاه پژوهشگران در تهران ارسال گردد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:33 | لینک  | 

نظربه اينكه طبق اطلاعات واصله متأسفانه مشاهده گرديده عده اي از ثبت نام كنندگان طرح تعاوني مهر اقدام به فروش امتياز عضويت خود مي نمايند به اطلاع مي رساند اين موضوع خلاق قانون بوده و امتياز افرادي كه از اين طريق اقدام نمايند لغو و تعاوني ها هيچگونه مسؤليتي در قبال سؤاستفاده هاي احتمالي نخواهند داشت.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:30 | لینک  | 

: *در ارديبشهت اردوي علمي دانشجويان رشته زيست شناسي به قشم به مدت 7 روز جهت آشنايي با گونه هاي جانوري جنوب ايران برگزار شد. * به مناسبت بزرگداشت روز عطار اردوي دانشجويي 2 روزه به نيشابور انجام شد. * به مناسبت روز پرستار و تقدير و تشكر از زحمات آنان دانشجويان در بيمارستان قاين حضور يافتند.* اروي دانشجويي براي بازديد از نمايشگاه كتاب تهران به مدت 4 روز برگزار شد. *دانشجويان رشته مديريت جهت آشنايي با شيوه عملي مديريت سازماني در 28 ارديبهشت از كاشي نيلوفر بيرجند بازديد علمي داشتند. * مراسم دعاي ندبه در 20 و 27 ارديبشهت در محل چبل النور و بي بي زبيده خاتون و نيز مراسم عزاداري حضرت فاطمه (س) در محل امامزاده زيد برگزار شد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:28 | لینک  | 

آن دسته از شاغلين در بخش اصناف اعم از دارندگان پروانه كسب و شاغلين در واحدها و سازمانهاي صنفي دارنده مدرك سوم راهنمايي كه داراي گواهينامه استاندارد مهارت آموزي در رشته هايي كه عناوين آنها در آخرين مجموعه رشته هاي مهارتي شاخه كاردانش موجود است مي رساند كه مي توانند با مراجعه به مراكز آموزشي بزرگسالان نسبت به ثبت نام  و دريافت ديپلم اقدام نمايند. *مفتح معاون وزير بازرگاني اعلام كرد:  بر اساس طرحي كه دستور العمل سال گذشته در هيأت وزيران نهايي شد محاسبه و تشخيص ميزان درآمد مالياتي صنوف به اتحاديه ها سپرده شد و همه تحاديه ها در طول سه سال مسؤل اجراي اين طرح هستند. *اصناف براي استفاده از معافيتهاي مالياتي تا پايان تيرماه جهت پركردن اظهار نامه به اداره امور مالياتي شهرستان مراجعه كنند.* امور برق قاينات در نامه اي به موارد ذيل جهت صرفه جويي برق اشاره كرده است: عدم استفاده از لامپهاي مدادي و پروژكتورها و استفاده از لامپهاي كم مصرف و حداكثر استفاده از روشنايي روز  و استفاده صحيح از تجهيزات سرمايشي.* سايت اصناف شهرستان قاينات راه اندازي شد. *واحد صنفي نانوايي آقاي امجدي در خيابان مبارزان از ساعت 5 بعد ظهر تا 30/22 شب فعال مي باشد. * گلاب و عرقيات گياهي با نام رازگل و چاي كيسه اي با نام تجاري جفت غزال غيرمجاز اعلام شد.  
نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:27 | لینک  | 

در اجراي جشنواره الگوهاي برتر تدريس  مقطع راهنمايي در 5 قسمت دبيران شهرستان افتخارات ذيل را كسب كردند: درس ادبيات: خانم اقدس عباسپور (دبير راهنمايي سپيده كاشاني) درس جغرافي: محمد حسن صالحي(دبير راهنمايي 15 خرداد) قرآن: زهرا نصراللهي(دبير راهنمايي غياثي) زبان:  مجيد قلندري (دبير راهنمايي جمالي كاظميني)  مديريت: زهرا نصراللهي  مدير مدرسه راهنمايي شاهد دختران مقام اول را كسب كردند.

در فراخوان استاني تدوين برنامه هفتگي كلاسهاي چندپايه آقاي محمد حسين خداپرست آموزگار شاغل در كارشناس آموزش ابتدايي رتبه سوم استان را كسب كرد. و در فراخوان استاني دبيرخانه زبان آموزي خانم زهرا سادات صدر آموزرگار دبستان مصباح رتبه دوم استان را كسب كرد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:26 | لینک  | 

مراسم توديع و قدرداني از زحمات 8 ساله استاد محمود لاري مدير گزوه رشته حسابداري با همكاري جمعي از دانشجويان رشته حسابداري با حضور مسؤلين محلي اساتيد و دانشجويان برگزار شد. ايشان جهت ادامه تحصيل در مقطع دكتري حسابداري عازم انگلستان هستند.

* مقاله مهندس نصراللهي با عنوان «بررسي تأثير زمين لرزه بر تغييرات فشارهاي منفذي سد خاكي كرخه»  در دومين كنفرانس ملي سد و نيروگاههاي برق آبي ارائه شد. همچنين مقاله ديگري از ايشان با عنوان «بررسي احتمال ايجاد رگاب در آبرفت پي سدهاي خاكي» در چهارمين كنگره ملي مهندسي عمران در دانشگاه تهران ارائه شد.

* بسيج دانشجويي با همكاري واحد تربيت بدني به مناسبت سوم خرداد يكدوره مسابقه فوتبال بين تيمهاي تشكلهاي دانشجويي برگزار نمود كه تيم بسيج دانشجويي و انجمن اسلامي اول د دوم شدند.

 * مقاله آقاي سيد مهدي صديقي كي از كاركنان دانشگاه با عنوان «موانع و آسيبهاي اتحاد ملي و انسجام اسلامي  از منظر قرآن» در همايش منطقه اي اتحاد ملي- انسجام اسلامي در دانشگاه آزاد بيرجند به صورت سخنراني ارائه شد.

* بسيج دانشجويي به منظور تقويت بنيه نظامي اعضاي خود دوره هاي آموزشي مقدماتي و تكميلي تيراندازي به مدت 18 ساعتد نمود. دانشويان بسيجي اموزشها از قبيل دفاع شخصي، رژه حماسي، آموزش تيراندازي با كلت كمري و ژ3 را زير نظر مسؤلان نظامي شهرستان فراگرفتند. در 26 ارديبهشت 60 نفر از دانشجويان در ميدان تير نيروي انتظامي تيراندازي با ژ3 را فراگرفتند.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:23 | لینک  | 

29 ارديبشهت درسالن فتح المبين يكدوره مسابقه تنيس روي ميز در سطح شهرستان با حضور 35 نفر برگزار شد. مسابقات در دور مقدماتي در 8 گروه 4 نفري و يك گروه سه نفري برگزار، از هر گروه 2 نفر به مرحله بعد صعود كه در مرحله بعدي به صورت دوحذفي رقابت كردند و در پايان آقايان محمو رضا مكتب داران، علي ديمه كار و علي صرافيان اول تا سوم شدند. در پايان از زحمات آقايان دشتگرد، شفيع نژاد و صرافيان تقدير شد.

* استاد وحيد صولتي به ععنوان نماينده نيوكونگ فو استان در سمينار مسؤلين استانها كه 27 ارديبشهت در تهران برگزار شد شركت نمود در اين جلسه كه نماينده تام الاختيار نيوكونگ فو آمريكا حضور داشت استاد وحيد صولتي نامه انتصاب خود به عنوان رئيس كونگ فو استان خراسان جنوبي را از دست رئيس سازمان جهاني كونگ فو دريافت نمود.

* در مسابقه فوتبال ميان تيم اميد شهرداري قاين و اميد گناباد در 3 خرداد تيم اميد شهرداري قاين سه بر يك به پيروزي رسيد.

 *كلاس توجيهي مربيگري بسكتبال در 3 خرداد در محل استاديوم امين زاده با شركت 22 نفر از اعضا به تفكيك 14 خانم و 8 آقا با حضور حسن رضا خزاعي رئيس هيأت استان برگزار شد. در پايان كلاس مشكلات هيات شهرستان مورد بررسي قرار گرفت.

*  مسابقات والیبال كه هر ساله با حضور پايگاههاي بسيج شهرستان و تيم هاي آزاد برگزار مي شود. در 2 خرداد با شركت 7 تيم به صورت تك حذفي برگزار شد در دو ربعد هم 4 تيم ضربدري رقابت كردند. به تيمهاي اول تا سوم جوايزي اهدا شد.

 برنامه زير از طرف هياتهاي ورزشي به مناسبت سوم خرداد صورت گرفت:در 2و3 خرداد 2 گروه از كوهنوردان شهرستان اقدام به برنامه ورزش به نمودند. گروه اول شامل 15 نفر به سرپرستي آقاي علي عبداللهي از مسير روستايس بيدختك به آستانكوه و گروه دوم شامل 12 نفر به سرپرستي آقاي حسين كوشه اي از مسير روستاي خونيك به طرف چشمه طوطي كوهپيمايي كردند. * در اول خرداد اعضاي هيأت آمادگي جسماني و ايروبيك ساعت 5 بعدظهر از استاديم شهيد امين زاده به سمت مزار شهداي گمنام رفتند و پس از قرادت فاتحه و خواندن زيارت نامه و پاكسازي محيط اطراف مزار به كوههاي اطراف صعود كردند. * 3 خرداد با همكاري تربيت بدني و هيات ورزشهاي همگاني ورزش صبحگاهي در محل ميدان مشاهير با حضور جمع كثيري از ورزشكاران و نيروي انتظامي برگزار شد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:20 | لینک  | 

اداراه بازرگاني قاين در نامه اي به مجمع امور صنفي با توجه به بروز برخي اشكالات در روند گازرساني منازل موارد زير را جهت اطلاع شركتها و شهروندان اعلان نموده است:

1- شركتهاي گازرساني قبل از تهيه لوازم و مصالح لوله كشي گاز مي بايست با خريدار (متقاضي لوله كشي) در خصوص اينكه در صورت تهيه مصالح مورد نظر، از آنان 10 درصد هزينه خريد با ارائه فاكتور معتبر دريافت خواهد شد و در صوتيكه خود شخص لوازم را تهيه كند اين درصد دريافت نمي شود توافق نمايند بنابراين ايم مبلغ اجباري نمي باشد در غير اين صورت فروش اجباري به حساب مي آيد. نوع و قيمت اتصالات بايستي به صورت جزء در فاكتور صادره براي مشتري قيد شده و از محاسبه به صورت كلي و غيردقيق در قالب نرخ انواع لوله خوداري شود. 3- هزينه مربوط به رنگ در نرخ دستمزد

 (1200 تومان به ازاء هر متر) مي باشد بنابراين محاسبه جداگانه آن در ذيل فاكتور گرانفروشي است. 4- بسياري از شركتهاگازكشي لوله و اتصالات را به صورت نسيه و به همين دليل به قيمت بالاتر به عنوان مثال در حد14 درصدبالاتر براي لوله2 خريداري مي نمايند بنابراين در صورت دريافت وجه لوله و اتصالات به صورت نقد از مشتري بايد اين ميزان سود را از قيمت لوله و اتصالات كسر نمايند.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 11:33 | لینک  | 

به اطلاع شهرونداني كه اقدام به گازكشي منازل مسكوني خود كرده اند مي رساند در پي گزارشهاي واصله به ستاد خبري اين اداره مبني گرانفروشي در لوله كشي گاز توسط شركتهاي گازكشي حاصل بررسي هاي بازرسان اين اداره نشان داد كه بعضاً تخلفاتي در اين خصوص صورت گرفته است. لذا خواهشمند است در صورت هرگونه ابهام و يا شكايت از چگونگي قيمت و نوع اجناس بكاررفته در لوله كشي منزل خود مي توانيد شخصاً با به همراه داشتن فاكتور صادره شركت به اين اداره مراجعه نماييد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 11:33 | لینک  | 

. اولين جشن فارغ التحصيلي  در سالروز ولادت حضرت زينب در سالن اجتماعات دانشگاه با حضور اساتيد و دانشجويان و مسؤلين محلي برگزار شد. مهندس جواد زاده در اين مراسم گفت: دانشگاه‌ازاد اسلامي در بعد علمي و فرهنگي تبديل به يكي از بزرگترين قطبهاي علمي در جهان شده است. دانشگاه آزاد در ابتدا نهال كوچكي بود كه در ارديبهشت 61 با سرمايه اوليه امام راحل و دستان توانمند دكتر جاسبي و حمايت دولتمرداني چون آيت ا... رفسنجاني شروع به كار كرد و اكنون به درختي تنومند تبديل شده كه هر سال بيشتر از سال قبل به صورت تصاعدي در عرصه علمي و فرهنگي رشد مي كند. در اين مرسام علاوه بر اجراي برنامه متنوع از فارغ التحصيلان واحد تجليل شد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 11:32 | لینک  | 

بي شك به ياد داريد 20 ارديبهشت 1376 را همان روزهايي كه گردبايد وزيدن گرفت و طومار زندگي مردماني صبور و سختكوش و زحمت كش در منطقه زيركوه قاينات در يك زلزله 2/7 ريشتريبه همئ پيچيده شد. به همين مناسبت يادواره عروج بي بازگشت لاله هاي به خاك آرميده روستاي اردكول با حضور گسترده مردم رنج ديده در كنار مسؤلين محلي و جمع كثيري از فرهنگيان و روحانيون و ارادتمندان به خاندان ائمه اطهار و شوراي هاي اسلامي   برگزار شد و با حضور بر مزار عزيزان از دست رفته به سوگ نشسته و ياد و خاطره شان بربرپايي محفل انس با قرآن در محل مسجد جامع گرامي داشتند.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 11:28 | لینک  | 

كبدي كار نوغاب حاجي آباد در اردوي تيم ملي: ابراهيم خسروي در مسابقات قهرماني كشور انتخابي تيم ملي ساحلي كبدي كه 10 ارديبهشت در چابهار برگزار گرديد، توانست به اردوي تيم ملي راه يابد.

بانوان روستايي عشايري در مسابقات بازيهاي بومي ومحلي استان كه بمناسبت هفته گراميداشت مقام معلم وروز كارگر برگزار شد شركت نمودند. در اين دوره از مسابقات تيم بانوان روستاي شاهرخت به نمايندگي تيم شهرستان باحضور 12 بازيكن ودر رشته هاي طناب زني طناب كشي دارت وايستگاهي به بيرجند اعزام شدند كه در پايان كسب مقام دوم دو ايستگاهي وتيم برتر بازي بومي ومحلي با لباس سنتي رهاورد اين سفر بود.

تيم وزنه برداري قاينات كه با 8 ورزشكار در مسابقات استاني به مناسبت روز گراميداشت فردوسي در بيرجند برگزار گرديد شركت بود در پايان عنوانهاي ذيل را كسب كرد: در 52 كيلوگرم حامد قلي نژاد: اول، 56 كيلوگرم مجيد رشادتي سوم، 69 كيلوگرم وحيد اكبري دوم، 77 كيلوگرم رضا مرادي دوم، 85 كيلوگرم محمود يعقوبي اول و در 94 كيلوگرم حسن فلاحت دوم

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 11:25 | لینک  | 

سرهنگ ناصر احمدي فرمانده انتظامي قاينات گفت: مأمورين اين فرماندهي  در يگان امداد و فرماندهي انتظامي بخش سده و كلانتري 13 خضري موفق شدند در طول هفته گذشته 136 افغاني غيرمجاز را دستگير و از كشور طرد نمايند. وي افزود: با همكاري و مشاركت مردم در طول اين هفته همچنين 320 پاكت سيمان قاچاق(17600 كيلوگرم) را كشف و يكدستگاه خودرو توقيف شد وي از كشف سه دستگاه ماهواره و يك قبضه اسلحه در شهرستان توسط مامورين اين فرماندهي خبر داد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 11:18 | لینک  | 

عقل و منطق حكم مي كند براي اجراي طرحهاي عمراني بايد از قواعد مهندسي و معدلات رياضي پيروي كرد تا راه بر هر زيان و ضرر بسته  و هزينه هاي مضاعفي متوجه دولت و ملت نگردد. وقتي به خيابانها مي نگريم بايد سالي چندبار كنده كاري و دست اندازها و چاله چوله هايش آسفالت و لكه گيري شود ايمان  خواهيم آورد با دنياي واقعيتها هيچ ارتباطي نداريم. اگر قرار هست چاله اي و يا سد معبري و نيز گرد و خاكي باشد چرا در ابتداي امر سنجيده عمل نشود و كانالي براي گذاشتن همه لوله ها و كابلها ساخته نشود. هنور آسفالت داغ سرد نشده، سروصداي بيل مكانيكي، تراكتور و كمپرسي به هوا بلند است، آيا اين هدرددادن سرمايه نيست؟ به ياد داستان حفر چاه حاج ميرزا آقاسي مي افتيم وقتي به ديدن چاه ها مي رفت مقني به او مي گويد چاه ها بي حاصل است ودر اينجا آبي نيست كه او مي گويد اگر براي ما آبي ندارد براي تو ناني كه دارد. البته اين سريال و تكرارها در جاده ها هم صادق است امروز جاده اي ساخته شده فردا با اندك سيلي خراب مي شود و يا آسفالتش نياز به روكش دارد و يا در بسياري مواقع مسيرها تغيير مي كند كه در جاده زيركوه حدفاصل اسفشاد تا حوض رباط چندين بار اين قصه اتفاق افتاد. اي كاش همين بود، سريال بي برنامگي جديد نصب علمك ها در شهرك ها جاي خود دارد كه به طور حتم نهايت سواد و تخصص وابتكار در اجراي آن اعمال مي شود و الحق بايد تابلوي آن مؤسسه را كه چنين تخصص هايي را پرورش مي دهد با طلا ساخت آخر با كدام طرح، نقشه و مطالعه و تكنيك بايد علمكهاي گاز در فاصله 12 متري و گاه 24 متري منازل نصب شود تا هزينه بالايي را بر مشتركين تحميل كند در صورتي كه با نصب علمك بين دو در منزل اين 12 و24 متر به 20 سانتي متر و دئر مواقعي حداكثر 3 متر كاهش مي يابد. پس متخصصين به هيچ معادله رياضي معتقد نيستند . اين يعني كشك كه 20= 1200 يا 300= 2400 و يا 1200 بزرگتر از20 يا 300 بزرگتر از 2400 به ياد اين قصه مي افتيم كه مردي پاي راست بر ركاب نهاد و سوار شد، رويش از كفل اسب بود گفتند واژگون بر اسب نشسته اي گفت: من واژگون ننشسته ام، اسب چپ بوده است. بله با اين شبكه لوله بندي گاز جلوه اي خاص به ميلانها داده شد، چه در هم و برهم. راستي اگر ما اين نوع تخصص ها را به كشورهاي بدخواه صادر كنيم بطور حتم اين طراحان با تحميل هزينه هاي هنگفت، موجبات سقوط آنها را فراهم خواهند آورد بويژه اگر در زمينه لوله كشي گاز باشد كه آتش هم خواهند گرفت.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 18:17 | لینک  | 

مدير قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا ،مستقر در قاين، در مراسم تجليل و بزرگ داشت روزكارگر در نمازخانه اين قرارگاه، از كمبود شديد اعتبار، سوخت خودروهاي سنگين و سيمان در پروژه احداث باند دوم محور قاين به خضري خبر داد. مهندس رستمي گفت: باند دوم محور قاين به خضري از پيشرفت فيزيكي ٣٠ درصدي برخوردار است و تاكنون نسبت به اجراي ٥٠٠ هزار متر مكعب خاك برداري، ٦٠٠ هزار متر مكعب عمليات خاكي و ٩٥ درصد پي هاي ابنيه فني جاده انجام شده است. وي ادامه داد: كل اعتبارات در نظر گرفته شده براي اين پروژه ١٧٠ ميليارد ريال از محل اعتبارات سفر رئيس جمهور است كه تاكنون ٤١ ميليارد ريال اختصاص يافته است. به گفته اين مقام مسئول، متاسفانه اعتبار پرداخت شده فوق با حجم و گستردگي بالاي كار، فقط بخشي از هزينه ها را تامين مي كند و اين موضوع مشكلاتي را براي اجراي به موقع كار به وجود آورده است. وي گفت: در صورت تامين به موقع اعتبارات و مطالبات از ناحيه وزارت راه و ترابري، عمليات آسفالت جاده مذكور در نيمه اول سال ٨٩ آغاز خواهد شد. وي تاكيد كرد: اگر اختصاص اعتبارات با اين روند ادامه يابد قطعا در موعد مقرر عمليات احداث و اجراي جاده مذكور انجام نخواهد شد. مدير قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا، مستقر در قاين، همچنين اختصاص نيافتن ٣ ميليارد ريال اعتبار براي جابه جايي تيرهاي برق فشار قوي مسيرها را از مشكلات عمده فراروي اين طرح عظيم ذكر كرد و خواستار توجه خاص مسئولان استان و شهرستان براي رفع مشكلات شد. وي با بيان اين كه اين طرح ٤٩ كيلومتر است و ١٨٠ كارگر در كارگاه مشغول كار مي باشند.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 18:12 | لینک  | 

عرصه توليد پر از خطر و ريسك است. توليدكننده همواره به پشتيباني و حمايت نياز دارد اما ايم امر در قالب حمايتهاي رسمي و دولتي خلاصه نمي شود. اگر چه آن هم امري لازم و ضروري است اما مصرف كنندگان نيز براي حمايت از توليد داحخلي رسالتي عظيم بر دوش دارند. شايد در نكاه اول اين امر عجيب باشد اما بايد گفت اين امز بسيار ساده و بديهي است. در قاينات كارخانجات و واحدهاي توليدي بسياري هستند كه به توليد انواع محصولات مي پردازند. اگر ما به عنوان يك شهروند قايني خود را ملزم بدانيم تا حد امكان در وهله اول به مصرف محصولات توليدي در قاينات بپردازيم، اگر كسبه ما براي عرضه و فروش محصولات توليدي شهرستان و تبليغ آنان پيشقدم باشند بي شك در ايجاد دلگرمي و توشيق توليدكنندگان مؤثر خواهد بود. بي شك هر چه بر ميزان رونق فعاليتهاي واحدهاي تولدي افزوده شود در وهله اول با افزوده شدن بر ميزان سرمايه گذاري در قاينات در نتيجه افزايش اشتغال پايدار منافع آن عايد قاينات مي شود. و البته منافع و اثرات مثبت بسيار ديگري كه در مورد آنها مي توان بسيار بحث كرد. همه اينها ميسر نمي شود مگر اينكه ما همه خود را موظف به مصرف محصولاتي نماييم كه در شهرستان به دست توليدكنندگاني كه براي توليد قاينات را برگزيده اند، توليد مي گردد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 18:8 | لینک  | 

تقريباً تمام شما خوانندگان عزيز در تعطيلات نوروز پذيراي مسافريني از گوشه و كنار كشور كه اقوام شما هستند بوديد. آيا توانستيد ميزبان خوبي براي آنها باشيد؟آيا سؤالي پرسيدند كه نتوانسنتيد جواب دهيد؟ البته همگي ما ميزبان خوبي بوديم. در اين هيچ شكي نيست ولي در پاسخ به بسياري از سؤالات معمولي مي مانديم. مثلاً بنده وقتي كه يكي از اقوام مسافر از من سؤال كرد كه چرا در ايام باستاني عيد نوروز كه مصادف با هفته وحدت نيز هست ريسه هايي كه در خيابانهاي اصلي شهر نصب كرده اند را روشن نمي كنند؟ آيا براي نوروز ارزش قائل نيستند؟ يا ميلاد حضرت رسول اكرم(ص) را ساده پنداشته اند؟ بنده هم يك با جواب بي سروته آنها را قانع كردم و به آنها قول دادم كه شب آنها را به ابوذر ببرم چون ديده بودم كه آنجا نورپردازي قشنگي دارد و آرامگاه مثل نگيني در دل كوه مي درخشد. وقتي بساط سماور ذغالي و شام محلي را حاضر كرديم تا برويم ساعت تقربياً 9 شب بود كه به ابوذر رسيديم. در آنجا بود كه از خجالت آب شدم و در دل كوه فرورفتم زيرا با چراغهاي خاموش آرامگاه مواجه شدم.  و انگاه بود كه نيش و كنايه ها شروع شد و گفتند در شهر شما خيابانهاي اصلي تاريك است، چطور انتظار داريد كه كوه و بيايان روشن باشد. من هم به بهانه اينكه بايد شب در تاريكي به‌آنجا برويم تا بيشتر متوجه آثار باستاني شويم. از آنها خواستم تا چراغ قوه موبايلهايشان را روشن كنند تا از پله ها بالا برويم.

 راستي چرا اينگونه بود؟ چرات ريسه هاي سرگردان در خيابان اصلي شهر نورافشاني نكردند؟  آيا اين ريسه ها را كسي به شهرهديه كرده است كه هر وقت خودش بخواهد بايد روشن شوند؟ و يا از بودجه شهري تهيه شده است؟ اگر از بودجه شهري تهيه شده چرا مردم حق استفاده از آن را ندارند؟خواهشي كه از مسؤلين امر دارم اين است كه به اين مسائل بيشتر توجه كنند تا هزينه اي كه براي زيباسازي و نماياندن شهر به ديگران شده بيهوده نباشد.

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 11:41 | لینک  | 

بنا به اعلام مسؤل دفتر باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي واحد قاينات اولين همايش ملي و علمي زعفران و زرشك در ايران  با در آبان 87 به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي قاينات برگزار مي شود.

محمود مختاري گفت: با توجه به پتانسيل ويژه شهرستان قاينات  برگزاري اين همايش ملي در باشگاه مركزي سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي به تصويب رسيد. وي از تمام اساتيد، پژوهشگران و دانشجويان كه داراي مقاله علمي، پوستردر اين زمينه مي باشند جهت شركت در اين همايش دعوت به عمل آورد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 11:36 | لینک  | 

بهار امسال قاين طربناك نيست، غمناك است. ديگر نمي توان در سايه سار سروها و كاجهاي پارك جنگلي قهستان و دامنه بوذرجمهر فرشي گسترد و سماور زغالي آتش زد اينجا درختان خويش را به آتش كشيده اند سرما آنچنان بر صورتشان سيلي زده كه هنوز آثارش به جا مانده ديگر نمي توان در لابلاي درختانكاج دامنه قلعه كوه پياده روي كرد. اينجا خزان كاجها و سورها هر عابري را غمگين مي كند و هر رهگذري را مضطرب. اين فضاي زرد سوخته خيلي حرف دارد. نگاه معصومانه شاخسارهاي خشكيده يادآوربحراني است كه بر ما گذشت. امسال اگر طراوت از پاركها گرفته شده بياييد در شهر بازي را بگشاييم تا شهروندتني كه جهت گشت و گذار و پركردن اوقات فراغت به منطقه گردشگري مي آيند ساعاتي ذا در شهربازي به شادي بگذرانند. بياييد تا گرد غربت از چهره هاي به خاك گرفته وسايل شهربازي برداريم بياييد جُنگهاي شاد در روزهاي هفته به كمك انجمنهاي هنري شهرستان برپاكنيم، شايد درختان به وجد آيند و آهنگ رويش كنند. بياييد با ايجاد گود شادي در پارك جنگلي يا دامنه بوذرجمهر همشهريان را لحظه اي شاد نگهداريم. اين مهم حاصل نمي شود مگر با همت مسؤلان شهر اعم از شهرداري، شوراي شهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي، ميراث فرهنگي.

                              شاد بودن هنر است شاد كرده هنري بالاتر.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 11:31 | لینک  | 

وقتي طرح راهنماي مسافرين نوروزي سازمان ملي جوانان جمعيت هلال احمر خراسان جنوبي را گرفتم به طراحان آن كه زحمت فراواني كشيده بودند خسته نباشيد گفتم و به ناظران آن احسن. لحظه اي شما همشهريان عزيز و هم استاني گرامي كه اين نقشه پرمحتوا را نديده ايد با من همگام شويد تا از جاذبه هاي سياحتي قاينات و از واحدهاي پذيرايي ميان راهي از مراكز مذهبي و از كتيبه هاي سنگي و پيشينه هاي تاريخي اين ديار كهن بگويم به راستي كه تصوير اوليه اين راهنما كه عكس سبزه و فانوس را بر يك صندلي سفيد پلاستيكي نشان مي دهد گوياي همه چيز است و اين جاذبه ها در قاينات با فانوس بدنبال آن چرخيده اند و گرنه ايوان بلند مسجد جامع شهر قاين . مقبره ابوذرجمهر قايني و قلعه كوه را راه نمي كردند و برج محمد و بند استند را پيدا نمي نمودند. درست است كه آنها هم جزء منطقه قاينات است اما اولويت را به كدام جاذبه ها بايد داد به راستي كه فانوس رؤياهاي شما را كسي فتيله اش را دستكاري  كرده يا نفت مخزنش به آخر رسيده كه چنين نقشه اي را تنظيم نموده ايد. وقتي واحدهاي پذيرايي را مورد مطالعه قرار مي دهيم فقط نامي از رستوران و قدس و عدالت را مشاهده مي كنيم بدون شماره تلفني، گويا اين شهرمركز مخابراتي ندارد و شهرهاي ديگر دارند. زماني كه مراكز مذهبي را مي نگريم فقط به نامي از مسجد امام امام رضا(ع) و امام حسين(ع) و فاطمه الزهرا(س) قناعت مي شود گويا مسجد جامع جزءمراكز مذهبي شهر نيست و زماني كه از جاذبه هاي سياحتي مي گذاري فقط قلعه آفريز و امامزاده زيدالنار است، گويا طراح اين نقشه و متصديان اموراز طريق جاده فردوس گذاشته اند. اي كاش آنها كه اين همه از بيت المال هزينه كرده اند ساختمان نيمه تمام هلال احمر قاين كه پانزده سال از عمر مفيدش مي گذرد را هم جزء منماطق گردشگري قرار مي دهند آنكه ديدني تر است پشت ديوارها و كف اتاقها و سقف دودگرفته. كينه ها و عداوتها را كنار بگذاريد و واقعيتها را بيان كنيد و مي دانم كه بيان واقعيت تاريخي يك شهر كه بر بام خراسان جنوبي قرار گرفته براي شما سنگين است تا كي مي توانيد يك شهر و مردمانش را تحقير كنيد. سعدي نيكو مي گويد: پرتو نيكان نگيرد   هر كه بنيادش بد است

اي كاش همراه هر نقشه يك ذره بين هم به مسافران نوروزي اعطا مي شدتا مي توانستند پيشينه تاريخي قاينات را بر روي كتيبه سنگي حك شده در كنار نقشه چند ميلي بخوانند و آنگاه كه پيشينه باغ علم و قلعه پايين ده را مي خواندند غبرا زمان از چهره هر بنايي برداشته مي شد. اما افسوس كه گرد تاريخ بر روي اماكن تاريخي اين كهن دژ قاينات نشسته و دستات هوشيار وزيركي پرده هاي واهي را بر چهره هاي مسافران نوروزي مي كشاند و مسؤلين...

خسته بر راهم و چشمم نگران است هنوز

دردل باديه اسرار نهان است هنوز

كاروان مي رود و بانگ جرس مي آيد

حرف جامنده دل زير زبان است

پشت سر مي نگرم خاطره ها مي بينم

تاب برداشته چون خط بنا نست هنوز

دفتري تازه گشاييد كه اين بغض و حسد

در دل كهنه فرهنگ عيان است هنوز

از دل نقشه بگشوديتان مي خوانم

چه خبرها كه در آن بوي دهان است هنوز

دست تاريخ بي باريتان مي لرزد

كه بدين گونه ترا قفل بيان است هنوز

سربرون ار از آن ميكده خوبيني

كه به بدمستي دست زيان است هنوز

گرچه ميرات مرا رهزنان دزديدند

دست ايوان قهستان به نشان است هنوز

حيف جشمان حقيقت به خطا مي رود

چشم مختاري از اين ديده روان است هنوز

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:32 | لینک  | 

به دنبال تهيه بروشورهايي از طرف جمعيت هلال احمر استان كه حواشي بسياري به همراه داشت طلوع قاينات اين موضوع را با اسعدزاده رياست جمعيت هلال احمر قاين در ميان گذاشت كه وي در اين مورد توضيحاتي را ارائه داد:

اسعد زاده در مورد علت و مقصر اين امر گفت: براي گرفتن نقشه شهر قاين سه تن از نيروهاي جمعيت هلال احمر آقايان يوسفي، رازقي و عبداللهي سه روز متفاوت به شهرداري قاين و آقايان زعفرانكار و فلكي  مراجعه كردند آنها گفته اند نقشه را به ميراث داديم، آنها به ميراث مراجعه كردند آنها هم نقشه را ندادند من خودم با آقاي  دروازه بان تماس گرفتم  اما نقشه را ندادند. به فرمانداري قاين مراجعه كرديم و آقاي طيب با اداره كل ميراث فرهنگي صحبت كرد آنها با قاين تماس گرفتند در نهايت نقشه را ندادند، معاون ايشان نقشه را نداد و همين نقشه را كه به درد نمي خورد، دادند.ايراد از خودمان است كسي نقشه را در اختيار ما نداد. آيا اگر نقشه قاين كه ما گفته بوديم براي چه مي خواهيم در اختيار ما مي گذاشتند، چه اطلاعات محرمانه اي درز مي كرد، كه اين لطف را از ما و شهرستان دريغ كردند. وي در يان قسمت شهرداري و ميراث فرهنگي را مقصر دانست.  

درمورد چاپ اماكن مذهبي و تاريخي ما هم اعتراض داريم استان بايد حداقل با ما هماهنگي مي كرد و خيلي بهتر بود آثار باستاني بهتري را چاپ مي كردند. در اين مورد با ما هماهنگي نشده بود. ما خيلي بهتر مي توانستيم معرفي شهرستان را زا مركز استان انجام دهيم. وي گفت: به محض ديدن نقشه با اين وضع جلوي توزيع آن را گرفتيم و از بروشور و تقويم آموزشي  كه از سازكان مركزي آمده بود استفاده كرديم. مراتب را هم به مسؤلين استان اعلام كرديم.

وي در پاسخ به پرسش طلوه كه اين را عمدي بوده و اينكه قصد تخريب شهرستان بوده است مي گويد: اگر اين مسائل از اين زاويه ديده نشود بهتر است. در قسمت نقشه عمدي نبوده و در شهرستان به دليل عدم همكاري اين امر روي داده ودر مركز استان هم عمدي نبوده شايد به دليل بي برنامگي و عدم اطلاع درست بوده است. وي در پاسخ به اين پرسش طلوع كه با توجه به ديده نشدن بناهاي شاخص به نظر  نمي رسد عمدي دركار بوده گفت: اجازه بدهيد قضاوت سريع نكنيم و جواب آنها را نيز ببينيم. مسائل به استانداري، فرمانداري، نماينده و مراجع ذيصلاح منعكس و از مجاري قانوني در حال پيگيري است. دراين امر حساس هستيم . جون بنا نيست آقايي به خودش اجازه بدهد اگر از من خوشش نمي آيد بيايد حيثيت شهرستان را به زير سؤال ببرد.  مطمئن باشيد پيگير هستيم.

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:30 | لینک  | 

قسمت محترم برق قاينات احتراماً در بازديد به عمل آمده مشاهده گرديد آن قسمت محترم بدون هماهنگي و اخذ مجوز مبادرت به نصب تير برق فشار قوي در خيابانهاي شهيد كلاهدوز و نامجو نموده كه با اجراي شبكه برق درختان 30 ساله خيابان مذكور دچار مشكل و آسيب خواهد شد. فلذا بدينوسيله اعلام مي  دارد از اجراي شبكه هوايي در مسير مزبور خودداري و پروژه بصورت زميني اجرا گردد در غير اينصورت مراتب از طريق مراجع قضايي پيگيري خواهد شد. ضمناً برآورد خسارت از بابت كنده كاري در مسير مزبور طي نامه شماره 16612- 16/12/86 به‌ آن قسمت محترم ارسال گرديده؛ خواهشمند است نسبت به پرداخت آن اقدام فرماييد. همچنين انجام هرگونه كنده كاري (نصب، نصب تير، ارت) از اين تاريخ مشروط به اخذ مجوز كتبي از شهرداري بوده در صورت عدم رعايت و انجام كار بدون اخذ مجوز، ضمن برخورد شديد، متخلفين به مراجع قضايي معرفي خواهند شد. زردي شهردار قاين

 

قسمت محترم برق قاينات با احترام به آگاهي ارجمند مي رساند در پي آتش سوزي در تاريخ 10/7/87 در خيابان رجايي روبروي ساختمان فرمانداري كه علت آن اتصالي و ايجاد جرقه در شبكه هوايي برق بوده؛ تعداد 36 اصله درخت كاج با عمر متوسط 50 سال در آتش سوخت بصورتي كه شهرداري مجبور بهخ قطع آنان گرديد مبلغ خسارت وارده از اين بابت معادل سي شش ميليون تومان مي باشد. خواهشمند است تمهيدات و دستور لازم در راستاي پرداخت آن را مبذول فرماييد. ضمناً در صورت خودداري از پرداخت مبلغ خسارت وارده شهرداري در راستاي صيانت و حفاظت از بيت المال خود را موظف به پيگيري موضوع از طريق مراجع قضايي دانسته و اقدامات لازم قانوني را به عمل خواهد آورد. زردي شهردار قاين

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:26 | لینک  | 

رياست برق قاين ضمن اينكه معتقد بود كه علت آتش سوزي لزوماً از برق باشد گفت: بايد كارشناسان ما را ببرند ، خيلي علتها مي تواند داشته باشد مثلاً قرار گرفتن پرندگان بين دوفار و... وي در مرود تمهيدات براي جلوگيري از اين حادثه گفت: اين امر سابقه نداشته و شبكه برقو محيط زيست با هم در تعامل بوده اند اما به دليل مسائل ناشي ازيخبندان و خشك شدن  اين حادثه روي داد. از نظر قربانزاده اين حادثه در اثر عوامل طبيعي بوده است و كسي مقصر نبوده است و بايد جلوي تكرار حادثه را بگيريم چون به گفته وي سيمهاي فشار قوي برق هست و با توجه به مسائل ذكر شدن امكان تكرار حادثه وجود دارد.  وي در مورد شاخه زني درختان كاج آن را با هماهنگي شهرداري دانست. وي در مورد روكش كردن سيمها گفت: ما يان پروژه را به صورت آزمايشي در مقابل قرارگاه نيروي انتظامي شروع كرده ايم. در مورد زميني كردن شبكه آن را مستلزم فراهم شدن شرايطي و صرف هزينه دانست.

در حاشيه: طلوع قاينات برخود لازم مي داند از همكاري صميمانه پرسنل زحمتكش آتش نشاني و رياست محيط زيست جناب آقاي  خواجوي قاينات همچنين شهردار محترم قاين جناب آقاي زردي كه اجازه مصاحبه راحت و طرح هرگونه سؤال و ضبط پاسخها را به ما دادند، تشكر كرد. به خصوص شهردار محترم كه در مدت مصاحبه از پاسخگويي به تلفنها و از پذيرش افراد كه مي توانست را دچار وقفه كند، خودداري كردند. در مورد مصاحبه با آقاي قربانزاده ايشان به ما اجازه ضبط صدا ندادند در نتيجه امكان طرح بسياري از سؤالات فراهم نشد.  

 

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:24 | لینک  | 

زردي شهردار قاين در يان رابطه گفت: افرادي كه حساسيت دارند چون لحظه حادثه را نديده اند تصور مي كنند كه شايد براي ديدن نماي ديواركشي فرمانداري  درختان قطه شده است در حاليكه فكر نمي كنم درختي نسوخته باشد و قطع شده باشد چون كارشناسان مي دانند كه كاج درخت بدقهري است اين كه درخت كاج بتواند بعد از سوختن يا نيمه سوز شدن حتي يك طرف برگردد در حد 2-1 درصد است. بودن اين درختان شايد براي ما از لحاظ رواني امتياز بود اما بحث هزينه هم مطرح بود اگر قطع نمي كرديم چند وقت ديگر باز بايد كابل فشار قوي بايد جمع مي شد تا درختان قطع شود. شما ببينيد براي تيرهاي برقي كه وسط كوچه بدون هماهنگي با شهرداري وجود دارد براي جابجايي به ما مي گويند چاله اش را كنده و تيربرق را جابجا كنيد. ضمن اينكه در آن صورت ما بايد برق شهر را هم قطع يم كرديم كه عواقب خطرناكي داشت.  به همين دليل چون مسؤلان حضور داشتند و شورا هم در جريان بود با استفاده از اختيارات قانوني دستور قطع درختان را فقط به دليل سوخته بودن داديم، ماندن اين درختان تأثيري نداشت. وي گفت: مايه تأسف است كه به شهرداري مي گويند چرا درختان را قطع كرده است من به رياست محيط زيست هم گفتم: جلوي ادراه برق را بگيريد كه درختان را قلع و قمع مي كنند در همه شهرهها برقي فشارقوي زيرزميني است يا كابلها هوايي روكش دارد. وي در پاسخ به سؤال ما در مورد لاشه درختان گفت: لاشه درختان موجود است،حتي آقاي عليپور پيمانكار قطع درختان گواهي مي دهد كه درختان سالم نبوده است. ما سه كارشناس فضاي سبز داريم و اينكه كارشناس بيايد در كار ما دخالت كند بي احترامي به مجموعه شهرداري است. عده اي دلسوز هستند اما به دليل كمبود اطلاعات حرفهاي غيركارشناسي را مي گويند و معدودي هم دنبال مقاصد سياسي هستند.

وي در مورد احتمال سوء استفاده از اين حادثه براي ضربه زدن به محيط زيست گفت: البته شهروندان بدانند ما با افرادي كه بخواهند به اين بهانه به درختان و محيط زيست آسيب بزنند، قاطع برخورد مي كنيم چون قطع بي دليل هر شاخه درخت برابر با قطع دست است.

  

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:23 | لینک  | 

در ادامه به رياست محيط زيست قاينات خواجوي مراجعه كرديم وي با اشاره به ماده 2 و 6 قانون حفظ و گسترش فضاي سبز در شهرها كه بيان مي دارد  ماده2- به منظور حفظ و گسترش فضاي سبز و جلوگيري از قطع بي رويه درختان، قطع هرگونه درخت در معابر، ميادين، بزرگراهها و پاركها، باغات و محل هايي كه به صورت باغ شناخته شوند در محدوده قانوني و حريم شهرها بدون اجازه شهرداري ممنوع است.  ضوابط مربوط به چگونگي اجراي اين ماده پس از تهيه توسط شهرداري و تصويب شوراي شهر قابل اجراء است. ماده6- هر كس عامداً و عالماً و بر خلاف مقررات اين قانون مرتكب قطع و يا موجبات از بين رفتن درختان مشمول اين قانون را فراهم سازد به حبس تا سه سال و پرداخت جزاي نقدي بر حسب نوع و محيط، سن درخت و موقعيت آن از يكهزار ريال تا يكصد هزار ريال محكوم خواهد شد. گفت در اين زمينه ما هم نگران هستيم وي با اشاره با برخي تماسها و رايزنيها با مسؤلان استاني و اقدامات انجام گرفته  به مكاتبه خود با شهرداري اشاره كرد: 

 شهرداري محترم قاين سلام عليكم. احتراماً با عنايت به طرح شكوائيه تعدادي چند از شهروندان و بازديد كارشناس اين اداره مشاهده شده در مسير خيابان شهيد رجايي، شهرداري محترم اقدام به قطع اشجار كهنسال نموده كه اين مهم با عنايت به ماده يك لايحه قانون حفظ و گسترش فضاي سبز درشهرها قطع هرگونه درخت در معابر و يا ميادين و پاركها در محدوده قانوني و حريم شهرها ممنوع و هركس عالماً و يا عامداً بر خلاف مقررات مرتكب قطع و يا موجبات از بين رفتن درختان ر ا فراهم سازد جرم و از طرفي با عنايت به اينكه در تهيه طرحهاي جامع شهري ايجاد و حفاظت از فضاي سبز و رعايت معيارهاي زيست محيطي ضروري مي باشد، مستدعي است نسبت به جلوگيري از قطع بي رويه در مسير فوق الذكر و يا جايگزيني درختان به تعداد دو برابر در همان محل و يا محل ديگر اقدامات لازم مبذول و اين اداره را از نتيجه  اقدامات مطلع فرماييد. حسن خواجوي رئيس اداره حفاظت محيط زيست قاينات

 

اداره محترم حفاظت محيط زيست قاينات

احتراماً بازگشت به نامه شماره 24/4 مورخ 11/1/87، اميدوارم آن اداره محترم بحران به وجود آمده را و خشكيدن هزاران درخت از انواع كاج، سرو و... كه دل هر بيننده اين منظره را به درد مي آورد و دسترنج تلاش 60 ساله همكارانم در شهرداري قاين كه توانسته بودند بالاترين سرانه فضاي سبز را در استان خراسان بزرگ ايجاد نمايند را كه در اثر سرماي شديد زمستان گذشته از بين رفته را مشاهده نموده و تنها اميد را هم شبكه هاي غيراستاندارد فشار قوي هوايي اداره برق كه مي توانست مشابه شهرهاي ديگر زميني باشد هم با اتصالي كردن از بين برد شايد با پيگيريهايي كه صورت گرفته بود از قبيل آبياري عميق و كودپاشي مي توانستيم تعدادي از درختان خشكيده كه در خيابان شهيد رجايي بر اثر اتصال شبكه قوي سوخته و قطع گرديد را به حيات دوباره برگردانيم لذا از آن اداره محترم تقاضا مي نمايم بدون منتظر ماندن كه شكايتي به دستگاه اعلام گردد برحسب وظيفه در سطح شهر بازديد داشته و از قلع و قمع درختان كاج شهرداري كه توسط اداره برق بعمل مي آيد جلوگيري نموده  و اداره برق را مجاب به اجراي عايق نمودن شبكه برق و يا زميني نمودن شبكه برق نموده تا از قطع تاج درختان كاج كه همگان مي دانند رشد درختان كاج از نقطه تاج آنها مي باشد و با قطع آن از رشد آن جلوگيري مي شود قدم مؤثري برداشته باشيد. ضمناً شهرداري همه ساله در ايام درختكاري بنا به وظيفه ايجاد فضاي سبز اقداماتي را در آن روز داشته اما قطعاً تا يك نهال بتوان جايگزين درخت چهل ساله شود زمان زيادي خواهد برد. ضمناً لازم به ذكر است مطابق ماده 1 قانون حفظ و گسترش فضاي سبز در محدوده قانوني و حريم شهرها بر عهده شهرداري مي باشد و طبق ماده 14 ضوابط اجرايي آن كميسيوني به همين عنوان در شهرداري مركب از نماينده شوراي شهر، شهردار و مسؤل فضاي سبز مي باشد كه نظارت بر اجراي ماده فوق را بر عهده دارند. لذا مراتب جهت اطلاع به حضورتان ارسال مي گردد.

 وي افزود: چه خوب بود شهرداري مدتي مثلاً شش ماه صبر مي كرد بعد با گرفتن نظر كارشناسان اقدام به درختان مي كرد وي خواستار آن شد شهرداري به جاي اين درختان قطع شده در همان محل درختاني با همين سن و يا نزديك به ان را بكارد. وي در توضيح اين امر گفت: در شهرهاي ديگر وقتي به هر دليل مجبور به قطع درختي هستند آن را با تمهيداتي از ريشه خارج و در نقطه ديگري كاشته يا از خزانه نهال خود درختي مشابه آن را به آنجا آورده و مي كارندوافزود: در هر صورت ما بر طبق اين قانون و اينكه ما در محدوده مناطق 4 گانه شامل مناطق حفاظت شده، پناهگاه حيات وحش، اثر طبيعي و  پارک ملی مجاز به اقدام هستيم و ابزار نظارتي كافي نداريم و شمشير ما چوبي است! وي اين امر كه اين اقدام مي تواند زمينه اي براي برخي سودجويان باشد كه اقدام به قطع درختان و آسيب رساني به محيط زيست به بهانه هاي واهي شوند را تأييد كرد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 7:53 | لینک  | 

در جمهوري اسلامي، حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسل هاي بعد بايد در آن حيات اجتماعي روبه رشدي داشته باشند، وظيفه عمومي تلقي مي گردد. از اين رو فعاليتهاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غير قابل جبران آن ملازمه پيدا كند، ممنوع است.

قانون حفظ و گسترش فضاي سبز در شهرها مصوب3/3/1359- ماده2- به منظور حفظ و گسترش فضاي سبز و جلوگيري از قطع بي رويه درختان، قطع هرگونه درخت در معابر، ميادين، بزرگراهها و پاركها، باغات و محل هايي كه به صورت باغ شناخته شوند در محدوده قانوني و حريم شهرها بدون اجازه شهرداري ممنوع است.  ضوابط مربوط به چگونگي اجراي اين ماده پس از تهيه توسط شهرداري و تصويب شوراي شهر قابل اجراء است. ماده6- هر كس عامداً و عالماً و بر خلاف مقررات اين قانون مرتكب قطع و يا موجبات از بين رفتن درختان مشمول اين قانون را فراهم سازد به حبس تا سه سال و پرداخت جزاي نقدي بر حسب نوع و محيط، سن درخت و موقعيت آن از يكهزار ريال تا يكصد هزار ريال محكوم خواهد شد.

به دنبال آتش سوزي 10 فروردين براي جوياي علت آتش سوزي و نيز علت قطع درختان تصميم به گفتگوبا مسؤلان و ادارات درگير با اين امر و تهيه گزارش زير گرفتيم. آنچه در ادامه مي آيد ماحصل اين امر است

              آتش نشاني: اتصال سيم فشار قوي برق علت حادثه بود

در ابتدا به آتش نشاني قاين رفتيم  آنها در تشريح حادثه بيان كردند در ساعت 56/13 10 فروردين با تماس آقاي واحدي از فرمانداري به محل اعزام كه با صرف 9000 ليتر آب آتش را كه ناشي از اتصال شيم فشار قوي برق در ميان درختان كاج بود  مهار شد در اين حادثه 20 درخت كاج بالاي 15 سال و 16 درخت زير 15 سال سوخته يا نيم سوخته گرديد اما آتش نشاني هيچ درختي را قطع نكرد بلكه براي جلوگيري از آتش سوزي هاي بعدي از سمت باغ ملي خواستار قطع درختان سوخته شده گرديد. در اين عمليات آقايان اسداللهي، يعقوب زاده، فتاح، پارسائيان، جُره، متفكر و اكبرپور و آقاي حسيني  مسؤل آتش نشاني حضور داشتند.

 

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 7:50 | لینک  | 

وقتي مطلب «مسؤل كيست؟» در شماره 98 طلوع را خواندم، با خودم گفتم كه حتماً در آن روز مسؤلي در سركارش حاضر نبوده است چون در همان ساعات در جلوي مسجد جامع داشتند جشن سبزه ها رابرگزار مي كردند و به سبزه هاي10 روزه جايزه مي دادند و اين در حالي بود كه كسي به فكر درختان 50 ساله كه قطع مي شد نبود. كه با قطع آنها چگونه نماي خيابان مهم شهر را خراب كردند. جالب اينكه كه در همان روز در جشن سبزه ها آقاي فرماندار به مجري برنامه گفت: كه به مردم بگوييد كه به فرزندان خود بگويند كه در روز 13 در بيابانها خارها را آتش نزنند و محيط زيست را خراب نكنند. آيا درختان جلوي فرمانداري محيط زيست نبودند؟ و يا ساختمان فرمانداري در ميان آثار باستاني به ثبت رسيده بود كه مي خواستند نماي آن بهتر ديده شود؟ ولي به هر حال كاري كه نبايد مي شد، شد ولي اميدواريم كه سازمان محيط زيست به جاي گيردادن به چوپاني كه براي به جوش آوردن گدا جوش خود چند بوته خار را كنده است، مسؤل اين كارناپسند را به مردم معرفي كند.انشاءا...

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 7:48 | لینک  | 

مسؤل كيست؟ باني كيست؟ به كه بايد گفت اين درد را؟ براي حفظ محيط زيست چه كسي مسؤل است؟ شنبه 10 فروردين جلو فرمانداري بر اثر اتصال برق سرشاخه هاي 5 درخت آتش گرفت كه پس از مهار آتش 30 اصل درخت كه عمر بعضي آنها بيش از 50 سال بود  و تنه ها سالم و درختان زنده بودند، اما شهرداري اقدام به قطع درختان كرد. من نمي دانم براي جبران اين خسارت كه به زيبايي شهر و محيطزيست وارد آمد چه مدت زمان لازم است؟  آيا قابل جبران است؟ به كدام ارگان بايد مراجعه كرد تا علت قطع درختان را دانست؟ ما گروهي از دوستان بر اين عقيده ايم كه اين خسارت قابل جبران نيست.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 7:47 | لینک  | 

ساعت10 صبح روز سوم فروردين 87 ، كيلومتر 45 جاده قاين- گناباد، مزار كارشك از نوادگان امام حسن مجتبي(ع) ماشين ها يكي يكي از راه جديد كه به محل امامزاده  ايجاد شده وارد حرم مي شوند. مسافريني از ديگر نقاط كشور هم مشاهده مي شوند. هر كسي دنبال جايي براي پارك ماشين و پهن كردن وسايل خود مي چرخد، همه جاها پر شده اند. از چند سال قبل تفاوت  زيادي نكرده است. همان آجرهاي سفال كه دو سال قبل در محوطه ريخته شده بودند همانجا بودند فقط رنگ و سويشان رفته بود انگار كسي قصد استفاده از آنها را ندارد، محوطه خاك و شني و زباله ها خودنمايي مي كنند و مشخص مي شود كه چندين روز است كه جمع آوري نشده اند. بچه ها كه شورو شوق خاص خود را دارند و بيشتر سرشان به بازيهاي كودكانه گرم است، هر كدام با يك توپ كه خودشان آورده اند به باز يمشغول هستند. بلندگوي حرم مدام از مسافرين مي خواهد كه خواهشاً در كنار درختان آتش روشن نكنيد و از آجرهاي سفال بريا بخاري استفاده نكنيد، درب حرم چايي رايگان موجود است، به داخل حرم كه مي روي ماشاءا... لطف و كرم خداوند و مردم كه هر كدام به جهت دريافت حاجتشان به زيارت مشغول هستند. و بعد كمكهاي مردمي كه نسبتاً زياد است و با خود مي گويي با اين كمكهاي نقدي و لابد غيرنقدي بايد حريم حرم براي اسكان مسافرين و راحتي حالشان بهتر از اين مي بود. به طرف پارك شادي كه مي روي تنها مغازه اين محل را مي بيني كه بسته است! به پارك شادي كه نگاه مي كني چند تاب شكسته و نيمه شكسته و چند سرسره رنگ و رورفته و يك چرخ و فلك درهم شكسته و يك ... چيز ديگر را نمي بيني، كودكي را مي بيني كه در حال تاب خوردن است و پاره شدن تاب كه اگر تيزهوشي كودك معصوم نمي بود حادثه ناگواري رخ مي داد، مسؤلين امر بدانند كه با كمكهاي مردمي بوده است كه آنها توانسته اند چنين مكاني را درست كنند و آگاه باشند كه مردم نيز وقتي به قصد زيارت و سياحت به اين مكان مقدس  مي آيند انتظار دارند كه حداقل از امكانات رفاهي برخوردار باشند. بچه هاي ما بيشتر به بازي و شادي علاقه دارند پس بايد جايي رابراي  آنها فراهم شود و ديگر اينكه جاهايي مخصوص آتش روشن كردن، چون كساني كه به اينجا مي آيند اكثراً چند ساعتي را مي مانند و ناچاراً كه براي تهيه غذا از آتش استفاده كنند كه اگر جاهاي مخصوص اينكار باشد ديگر نه به درختان و نه به آجر سفال آسيبي خواهد رسيد، مسؤلين بايد تلاش كنند زمينه اي را فراهم كنند كه مسافرين هر چند ساعت بيشتر در اين مكان بمانند نه اينكه بخاطر كمبود امكانات هر چه سريعتر باروبنديل ببنديد و بروند.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 7:46 | لینک  | 

با وجود 1/3 برابر شدن سطح زيرکشت زعفران، ميزان عملکرد اين محصول گرانقدر به طور محسوس حدود 20 درصد کاهش يافته است. بنا بر گزارش کارشناسان، معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهوري، ميزان سطح زيرکشت زعفران در سال 1370 حدود 18 هزار و 121 هکتار و عملکرد آن 14/5 کيلوگرم در هکتار بود.

14 سال بعد يعني در سال 1384 سطح زيرکشت زعفران با 16/3 برابر رشد به 57 هزار و 416 هکتار رسيد. علي القاعده اگر عملکرد ثابت باشد، توليد زعفران در هر هکتار مي بايست همان 5/14 کيلوگرم در هکتار بود، اما در گزارش کارشناس معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهوري که در نشريه «برنامه» منتشر شده، ميزان عملکرد در سال 1384 به 11/4 کيلوگرم در هکتار رسيد. يعني حدود 20 درصد کاهش توليد نسبت به سال 1370.کاهش عملکرد توليد زعفران در حالي روي مي دهد که ايتاليا در سال 2006 با 29 هکتار سطح زيرکشت و توليد 240 کيلوگرم توانسته با شاخص 4/8 کيلوگرم در هکتار بالاترين عملکرد در جهان را به خود اختصاص دهد.شاخص عملکرد ايتاليا در حالي افزايش داشته است که ايران در ميان هفت توليدکننده زعفران در جهان با داشتن بالاترين سطح زيرکشت رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. پس از ايتاليا کشورهاي اسپانيا، يونان و جمهوري آذربايجان قرار دارند.تاسف بارتر از کاهش سطح عملکرد توليد زعفران، قيمت اين محصول است. در حالي که ايران 3/89 درصد سهم از توليد جهاني زعفران را در اختيار دارد، قيمت زعفران خام کشورمان 450 دلار در هر کيلوگرم است. اما قيمت زعفران توليدي اسپانيا که 2/0 درصد از توليد جهاني را در اختيار دارد 1400 دلار و قيمت زعفران هندي 700 دلار در هر کيلوگرم است.اينکه چرا چنين اتفاقي روي مي دهد و زعفران ايران «توسري خور» شده است، به عملکرد ايران برمي گردد. بنا بر گزارش «برنامه» قسمت اعظم زعفران ايران به صورت فله به ديگر کشورها صادر و پس از بسته بندي از سوي آن کشورها دوباره صادر مي شود. اسپانيا، فرانسه، ايتاليا و امارات متحده عربي عمده کشورهايي هستند که زعفران را به صورت فله از ايران خريداري و پس از بسته بندي دوباره صادر مي کنند. اين گزارش همچنين حاکي است «حقيقتي که وجود دارد آن است که عمده زعفران که به امارات متحده عربي صادر شده در نهايت سر از کشور اسپانيا درآورده، در اين صورت 60 تا 70 درصد از محصول زعفران کشور ما به اسپانيا منتقل مي شود.»

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 7:44 | لینک  | 

اي كاش شهرمن هم چند تا راديولوژي داشت، اي كاش شهر من هم سونگرافي داشت آن هم چند دستگاه با دكترش، اي كاش شهر من هم چند تا متخصص چشم داشت، اي كاش شهر من هم چند تا عينك فروشي داشت، اي كاش شهر من هم چند تا دكتر متخصص قلب و عروق داشت، و اي كاش شهر من حداقل چنذ تا جراح عمده داشت، اي كاش شهر من چند تا دكتر متخصص از انواع مختلف داشت تا يك بيمار به شهر مجاور نرود. اي كاش شهر من هم يك جراح متخصص مغز و اغصاب داشت. واي كاش شهر من يك بيمارستان رواني داشت تا يك مريض كه از همه جا رانده شد حداقل خودش را به اين بيمارستان معرفي مي كرد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 7:43 | لینک  | 

وقتي از كنار شهر مي گذري و رخساز زرد شدة كاج ها و سروها را مي نگري لحظه اي مي انديشي كه شهر كاج ها و سروهاي بلند قامتش را وزش سرد سرماي ديماه چگونه سوزاند. امسال در عزاي بهار سرشاخه ها خواهند ريخت ودر مهتاب كوير چون زاهدان در محراب دستانشان رابر آسمان در طلب استغفار بلند خواهند نمود. از پارك جنگلي قهستان كه مي گذري ديگر حال و هواي آن پارك شاداب  را ندارد گويا چشمان نامحرم بر آن افتاده و خشكش زده  اينجا نغمه بلبلان و گنجشكها حزين است تنها لانه كلاغان بر دستان رسواي كاجها مانده، پاي هر درخت كاج و سرو  برگهاي زرد سرما زده ريخته  و صداي خش خشي هم نيست هر چه هست صداي شكستن است كه به قيمت قامت بلند درختان اين ديار تمام شده. نمي دانم من و تو چگونه مقاومت كرديم من و تو چگونه با زمستان جنگيديم و به بهار رسيديم فقط اين را مي دانم كه دلهاي سوخته شده هنوز تاولهايش بهبودي نيافته و اشك فرزندان ما از سرما و كمبود خشك نشده. در دامنه بوذرجمهر و قلعه كوه نمي توان گفت تو قامت بلند تمنايي اي درخت ديگر نمي توان زمزمه كرد وقتي كه بادها گيسوي سبزفام ترا شانه  مي كنند غوغايي اي درخت. اينجا دست نسيم نبود بلكه وزش سوزناك باد سردي بود كه همپاي سيبري مي وزيد و مي سوزاند آن شبها بر شما چه گذشت از چهره هايتان پيداست و رنگ رخساره خبر مي دهد از حال درون.  اميد است خسارت پيش بيني شده از سرماي ديماه به موقع پرداخت شود تا بار ديگر درختان شهر قامت راست كنند و طراوت بخشند.

اينجا ديار كاج ها پاييز را ديد                                     سرپنجه هاي سوز مرگ آويز را ديد

اينجا درختان ختم خاموشي گرفتند                             با آتش خود جشن سردوشي گرفتند

اينجا صداي ني لبك خاموش گرديد                         چوپان كنار بره اش بيهوش گرديد

اينجا گداجوشي كه چوپان با خودش داشت              در جاده برگشت پاي كوه بگذاشت

اينجا براي شعله ها غوغا بپا شد                                  اندر اجاق مرده خاكستر بجا شد

اينجا بدست باد خاكستر هوا رفت                              از ناودان ديده اشكم بي صدا ريخت

اينجا زمستان رفت و مانده رو سياهي                          بر هر زغال مانده دست تباهي

اينجا فضاي سبز زردآباد گشته                                  پاي درختان از زمين آزاد گشته

اينجا حكايتهاي بس ناگفته دارد                              هر برگ زردش بيتي آتش خورده دارد

اينجا غزل «مختاري» آهنگش نمانده                       سرسبز بودن حرف شد رنگش نمانده

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 19:0 | لینک  | 

    بخشنامه اي از كميسيون ... تحت عنوان كتاب «درهدايت» به مدارس رسيد كه اگر مشتاقان اين كتاب به صددرصد سؤالت آخر جواب دهند تشويقي فرمانداري بدانها تعلق مي گيرد و اگر به صددرصد جواب ندهند در قرعه كشي شركت داده خواهند شد لازم به ذكر است كه براي همكارن فرهنگي 2 امتياز دارد كه در رتبه معلم برتر، حق برجستگي و ارتقا شغلي مؤثر است همكاران جهت گرفتن كتاب «درهدايت» ثبت نام كردند و يك هزار تومان دادند. وقتي براي گرفتن كتاب مراجعه كردند كتاب «انتخاب اصلح» را تحويل گرفتند كه فرم آخر آن را بايد جواب مي دادند ضمناً تأكيد شده بود كه فتوكپي برگ آخر قابل قبول نيست اصل فرم بايد ارائه شود. خوش به حال نويسندگان چنين كتابهايي كه از طريق ارگانهاي دولتي آن هم در بين قشر تحصيل كرده نيازمند 2 امتياز براي رسيدن به رتبه برتر يا حق برجستگي  اقدام به توزيع مي نمايند به ياد فروش پايان نامه ها در ناصرخسرو و ميدان شهدا افتادم غافل از اينكه همين بغل گوشمان 2 امتياز را هزار تومان مي فروشند كاش براي كتابهاي خاك گرفته ما هم چنين امتيازاتي در نظر گرفته شود تا ما هم به نوايي مي رسيديم.    

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 18:53 | لینک  | 

 بحران يخ و سرما كه اين روزها در تمام لايه هاي زندگي مردم رسوخ كرده، مدارس را بي نصيب نگذاشته است. چه روزهايي كه بچه هاي كلاس پنجمي با وجود بخاري روشن از سرما گريه مي كردند.(پايه هاي پايين تر فَبه المراد)  چه نابساماني سرويسهاي بهداشتي، چه يخ زدگي معابر منتهي به واحدهاي آموزشي و چه ... كوله بار مشكلات مرا بر آن داشت تا از دانش آموزانم بخواهم يك ساعت فرماندار شوند و به حل معضلات شهر خود بپردازند، از آنجا كه نتايج برايم جالب بود. تصميم به انعكاس آنها گرفتم تا حداقل به‌آينده فرمانداري خوش بين باشيم. چرا كه شاعري مي گويد:

كودكي را كه عقل و تدبير است                             به نيك شهر ... است

اولي نوشته بود: اول ستاد بحران تشكيل مي دادم و وضعيت را غيرعادي اعلام

مي کردم.

دومي: بادرخواست كمك از مردم تمام كساني كه مي توانند با كمك تجهيزات و وسايل خود به شهر كمك كنند، دعوت به همكاري مي كردم.

سومي:  كار مدارس و ديگر ادارات را يك ساعت ديرتر شروع كردم.

چهارمي: پيرمردها و پيرزن ها و افراد بي سرپرست را شناسايي مي كردم و دستور

 مي دادم برايشان همه چيز ببرند تاخداي ناكرده به آنها آسيبي نرسد.

پنجمي: بخاري مدارس را 24 ساعته روشن مي گذاشتم تا دانش آموزان و معلم سرما نخورند.

ششمي: به روستاهاي دور دست آذوقه  مي بردم و راننده هاي نفت كش هاي شهري، كه با بهانه هاي مختلف روزهاي اول برف با بهانه هاي مختلف از خدمت رساني خودداري كرده اند را جريمه مي كردم.

هفتمي: مسؤلين كم كاري و بي مسؤليت را بيرون مي كردم.

هشتمي: بي توجهي مسؤلان استان را به مركز گزارش مي دادم و تمام خبرها و گزارشها را هم به اطلاع مردم مي رساندم.

نهمي: به دامداران از صندوق خسارات، تسهيلات بلاعوض مي دادم و به شكايتهاي آنها خيلي سريع رسيدگي مي كردم.

دهمي: فرهنگ مردم را بالا مي بردم تابا صرفه جويي بيشتر به هم كمك كنند.

يازدهمي: آماده باش مي دادم و خودم هرگز پشت ميز نمي نشستم و از نيروهاي سپاهي و ارتشي بريا توزيع سوخت كمك مي گرفتم.

دوازدهمي:  گازكشي را با سرعت بيشتري انجام مي دادم  تا مشكلات مردم خيلي كم شود.

سيزدهمي: ازشهرهاي ديگر لوله كش و تعميركار مي آوردم تا خيلي زود مشكل آب حل شود. همچنين براي دانش آموزاني كه پياده به مدرسه مي آيند، سرويس

مي گذاشتم.

 چهاردهمي: ساعات كار نانوايي ها را بيشتر مي كردم، نفت را رايگان مي دادم، پول برق را كم مي كردم و پزشك رايگان مي گذاشتم.

متن كامل انشاها موجود است. 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:47 | لینک  | 

به عنوان يك شهروند چند نكته را  لازم دانستم در مورد شهرم و حوادث اخير آن بگويم. ابتدا از شهرداري و كاركنانزحمتكش آن و ساير ادارات قاين تشكر مي كنم كه مردم قاين را در اين مدت كمك كرد و البته با محدود بودن امكانات و بودجه حداكثر تلاش خود راب ه كار گرفتند تا سرماي 28 درجه زير صفر را تحمل كنند. و با تشكر از شركت پخش فراورده هاي نفتي  كه آن قدر نفت و گازوئيل به قاين فرستاد كه مردم با گالن هاي خود ساعتها در صف مي ماندند و حتي آخر صف با گالن هاي پراز هوا به خانه بر مي گشتند، كپسولهاي گاز هم از در صف ماندن خسته شده بودند و حتي از يك شب قبل كپسولها مراقب صاحبانشان بودند كه گرگها به آنها حمله نكنند و البته اين كپسولهابراي آنها كه دستشان به دهانشان مي رسيد قيمت هزار توماني يا شش هزار توماني يكي است. و حتماً اين كپسولها هم پر است و نظارت... با زجاي شكرش باقي است كه ما در كشوري با سرمايه هاي عظيم يوخت هاي فسيلي و شهري محروم زندگي مي كنيم و گرنه ... از نانوايي ها بايد تشكر كرد مه نان خيلي زود تمام نمي شود و اگر قبل از شروع پخت  در صف نان نبودي بدون نان به خانه برمي گشتي. اين همه لطف استانداري را مي رساند  كه با نظارت دقيق و برنامه ريزي خوب و كمكهاي بي شمار باعث زنده نگه داشتن قاين شدند. البته باز جاي شكرش باقي است پس از 22 روز استاندار به قاين آمدند. اما اين مردم از صبح تا نيمه شب در صف گاز، نان، شير بودند كه اكثراً با دست خالي مورد استقبال اهالي خانه قرار مي گرفتند، الحمدا... چه خوب است كه تنها نان فانتزي شهر آباد است تا با زحمت زياد كم لطفي نانوايي ها ديگر جبران شود. ضمناً صداوسيماي بيرجند نه به صدا وسيماي استان خراسان جنوبي اطلاع مي رساند خوبي براي قاين داشتند كه انگار دومين شهر استان بدون بدون هيچ مشكلي بوده و مردم آن  در بهشتي هستند. اما اين بهشت يخ زده حتي لحظه يا در اخبار جاي نداشت.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:44 | لینک  | 

ياد آن روز بخير بانكه اي كوچك سه كيلويي داشتم و هر وقت از خانه بيرون مي آمدم از مغازه آقاي... آن را پر مي كردم و 75 تومان به او مي دادم توي خونه هر از همين شير يك پياله پرسرشير مي گرفتند و صبحانه با نون تنوري خانگي كه مادرم مي پخت و سهم هر يك از ما بچه ها را كنار مي گذاشت مي خورديم. قدري از آن را كوكب خانم ماست مي كرد و گاهي از آن پنير مي ساخت آخر او خلي زن مهربان و خوش سليقه اي بود. امروز همان بانكه شير 75 توماني كه خدا رحمتش كنه و خاطرات سير صعودي تا 1350 تومان را ديده است ديگر جرأت نمي كنم آن را با خود به بازار بياورم اين بانكه همراه سله و دوچرخه ام را بايد به اداره ميراث فرهنگي تحويل دهم  و خاطرات هر يك را در مثنوي هفتاد من كاغذ بنگارم زمان زمان به تندي گذشت امروز براي يك پاكت شير كه نگو دو پاكت بايد لحظه شماري كني  ود رسرما سگ لرز بزني تا شايد آخر صفيها را هم شير برسد نمي دانم چرا هميشه جزء آخر صفيها هستم آخر من كه سحرخيز بودم اما امروز سحرخيز بودن فايده اي ندارد بايد شب رو بود. شركتشير نيمبلوك و‌آنا كه صادقانه  و پرتلاش در عرصه صنعت قاينات حضور فعال دارند چرا در توزيع شير توليدي نظارتي نيست دوستي مي گفت: نظارت هست اما مردم حريصانه  شير مي گيرند آخر بايد شير گاودوشان را تحويل دهند تا سبوس و كنستانتره بگيرند بر مبناي شير تحويلي علوفه و خوراك دام تعلق مي گيرد.  حق همان شير فروش مي آيد و سهم خود را از بسته بنديها مي گيرد آخر تانكرهاي دوره گرد شير تك تك روستاها را جمع مي كنند و به كارخانه مي آورند نيازي نيست تا فروشندگان رنج راه را تحمل نمايند و بانكه هاي شير را به شهر دم مغازه ها برسانند اين نوع مبادلات سبب شده تا من و تو شير باشيم و شير بگيريم.

دبه اي دارمتو شرح خاطراتش را گوش كن             از دل شير آورش يك جرعه شيري نوش كن

سالها دستش گرفتم تا بگيرد دست من               من به او مأيوس بودم، او ببودي مست من

من زدم پابر ركاب چرخ، او رقصان ببود                   گردش پاهاي من چون گردش دوران ببود

دبه ام فصل بهار  و چه شيري خواستي                 گوسفند يا گاو، اي صاحب بده درخواستي

دبه مي رقصيد و من آهنگ رفتن داشتم                          از هياهوهاي مردم حرف گفتن داشتم

تا كه پرشيرش نمودم  احترامي خاص داشت            رقص او كم شده دستش بدستم مي گذاشت

آن زمان بگذشت اكنون دبه ام محزون شده               سربه كابينت نهاده تنگ دل مجنون شده

حال ديگر گاوها پستانشان پرشير نيست                       يا اگر هم هست بهرشهروندي پير نيست

شير بياد بود تا پستان گاوان را گرفت                               يا مهار چرخة شيران ميدان را گرفت

حال ديگر نمي پرسم چه شيري خواستي                    چشم مي دوزم نگردد در سبدها كاستي

تا گذارندشير را هر جعبه بالا مي پرد                               در ميان آن هياهو چه از جا مي پرد

حق همسايه بجاي آرند اين همسايگان             گوش شيران را بدست آرند اين شيرآوران

كيسه هاي شير را ازجعبه بالا مي كشند                  بر صف شيران ميدان خنده رسوا مي كشند

گربدست آرم ترا اي شير يالت مي كشم                        بند بر پايت بيندازم زبانت مي كشم

من بدنبال تو مي آيم نگه كن صف زدند                      شير پستان ترا منصورها بر كف زدند

مي كشنداز هر سبد كيسه به كيسه شيرها                   رسم شيران است «مختاري» تو هم با ما بيا

 

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:43 | لینک  | 

             چند خط از سر ضرورت بر جوابيه دو دبير بازنشسته

دبير محترم بازنشسته با امضا محفوظ. منت خداي عزوجل كه به بنده اش بعد از 30 سال تعليم و تربيت خرد و كلان ملي گرايانه اش را ظهور نمايد. واما بعد.

اينجانب پس از مطالعه دستنوشته ايشان كه در هفته نامه طلوع  به رشته تحرير در آمده بود بر آن شدم تا چند نكته از باب تذكر يادآوري نمايم. 1- بروز احساسات ملي نشان از پويايي يك قوم يا ملت دارد و في نفسه چيز خوبي است اينگونه سخن را انسان بايد زماني به زبان آورد كه وقتي به شناسنامه پدربزرگش نظر افكند خجل نشود چرا چونكه هنوز آثار قاينات (قهستان) نه تنها از اذهان مردم نجيب خراسان جنوبي و ايران محو نشده بلكه پيران سيستان هنوز هم به حسين آباد و نهبندان (حسين آباد قايني ها) مي گويند و همة ما كه بچه اصيل اين آب و خاك هستيم به خوبي مي دانيم كه از مهنه در شما تا سفيدآبه در جنوب از طبس در غرب تا يزدان در شرق يم مملكت بوده- هست و شايد در اينده هم انشاا... باشد. بحمدا... امروز در دنيا كشورهاي پيشرفته تمام بيست و چند كشور اروپايي زير يك سقف جمع مي شوند تا اتحادشان را نشان دهند- اعراب شوراهايي را تشكيل مي دهند تا بگويند ما يكي هستيم- اما در منطقه ما همه

ساز را از سرگشادش مي نوازند همه قوروت را مي شناسيم اما به آن كشك مي گوييم كه بگويند فلاني... نفرين خدا بر آنان كه بر مردمان ساده ما اين چنين كردند دبير محترم بازنشسته شما حالا بازنشسته نشديد شما از اول بازنشسته بوديد ولي هم خود هم ديگران را گول زده ايد كه تدريس مي كنيد. ما را چه مي شود اين همه بخل، حسد وكينه ورزي در يك خوان و يك خانه. در اتوبوسي ننشسته ايم كه از يان حرفهاي صدتا يك غاز زده شود. از به هم بافتگي فرهنگي و اجتماعي كه بگذريم به هم تافتگي خانوادگي را مي بينيم كه در بين اين مردم ساري و جاري است كارهاي اجرايي دولت كه بحمدا... از چاههاي نفت جنوب تأمين اعتبار مي شود و اگر دويست كارخانه سيمان هم در منطقه زده مي شود بازهم به يك درصد پول نفت سروكار داريم و به حول و قوه الهي نه در بيرجند چاه نفت هست و نه در قاين اعتبار از دولت بريا يك قوم ويك ملت حال اينكه چرا فرزندان سر يك سفره به هم لگدپراني مي كنند ا...علم اشتباهي كه هيچكس در هيچ در هيچ گوشه سفره حاضر به پذيرش آن نيست امروز من خطي تفرقه افكن مي نويسم فردا جوابي بدتر مي شنوم آخرالامر مردم بيهود بايد سراز اهواز و مردم مود سراز سرپل ذهاب در بياورند تا لقمه ناني به كف آورند و به غفلت نخورند. بياييد براي يكبار هم كه شده كلاهمان را قاضي كنيم اگر كلاهي نيست كلاه همسايه را به عاريت بستانيم. كساني كه داعيه فرهنگي بودن دارند كمي تأمل بايد كه كه صد البته تأمل هست كمي به تحول فكر كنيم اشتباه از من كم سواد بود (بحمدا... بيسوادي ريشه كن شده) بعيد نيست اما از كساني كه ديگران را به خاطر آموزش دادن بنده خو.د مي دانند بعيد است. اگر مشق كردن يك معلم اينست كه ما خوانديم و از اين عاليجناب ديديم هيچ شاگردي بنده معلم بنده معلم به خاطر ياد گرفتن افتراق، كينه، بخل و حسد نخواهد شد. اگر در اينجا عده اي خاص و انگشت شمار حرفي در مخالفت زده اند براي خود دليل داشته اند و نه تنها اينجا بلكه بجز بيرجند در همه جا اين اندازه  ودربرخي با شدت بيشتر وجود داشته است و در اينجا هم همة استان بنحوي مقصرند از بيرجند بعنوان شهر فرهنگي مفقصر اول تا آخرين نقطه كه خود مجال جداگانه جهت توضيح مي خواهد.دبير محترم بازنشسته سابقه تاريخي خراسان جنوبي به گواه هزاران دليل متقن بالاتر از 2500 است سابقه اي به اندازه تاريخ ايران زمين در اين خاك پرگهر ساري و جاري است و هر قسمتش متعلق به يك گوشه اين خانه بزرگ است و اگر خواسته باشيد وزن و ارزش هر كدام كه باعث افتخار همه ماست به راحتي قابل سنجش است. اين واقعيتها ديگر از وارونه شدن رهايي يافته، چرا كه بيداري عمومي در حال جان گرفتن است و ما همه بايد فهيمانه از دستاوردهايمان  حفاظت كنيم. مهمترين افتخارات اين مرز و بوم سلامت مردمان پاك اين خطه است. در جايي كه مردم از دست حتي نزديكترين خويشان اموالشان در امان نيست ما را بدون ضمانت و تحقيق نگهبان واقعي و پاسبان صادق اموال و امين پاك زندگيشان مي نمايندو اين اسان بدست نيامده است. دبير محترم بازنشسته آن طوري كه جنابعالي كلمه قاپيدن را ملكه ذهن كرده و شايد به شاگردانتان آموخته باشيد در عالم واقع چنين چيزي نيست. بيش از 200 هزار نفر در واقع يك سوم جمعيت استان خراسان جنوبي دراين ديار زندگي مي كنند به مراتب از بنده و جنابعالي از هر نظر برترند و چنان جنابعالي خود را مستحق آموزش، كار، مسكن، درمان و... مي دانند. اميد است در آينده چشمانمان را باز كنيم و حداقل پانزده سال قبل را ببينيم  تا آرام آرام به نقطه مظلوب برسيم.

رقابت سالم- پيشرفت آگاهانه به دور از كينه و غرور آرزوي ماست.

حبيب مظاهري. يكي از رانندگان ناوگان باربري قاين

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:41 | لینک  | 

در پي درج مصاحبه مدير عامل شركت گاز استان خراسان جنوبي در ويژه نامه خراسان جنوبي  مورخ 15/11/86 و سؤال تعداد زيادي از شهروندان شريف قاين موارد زير به استحضار مي رسد:

شهر قاين به عنوان اولين شهر در استان خراسان جنوبي كه از نعمت گاز طبيعي برخوردار گرديده محسوب مي گردد. لذا از آنجا كه انجام لوله كشي داخلي منازل مستلزم برنامه ريزي و فراهم نمودن برخي مقدمات و نيز انجام هماهنگي بين ادارات مختلف مي باشد در اويل اتصال شهر قاين به شبكه سراسري گاز لزوم انجام هماهنگي هاي فوق دوچندان گرديد كه با تلاشها و پيگيريهاي استان و محلي و برگزاري جلسات متعدد در استانداري و فرمانداري قاين  كليه هماهنگي ها انجام گرديد بطوريكه در حال حاضر شركتهاي تأسيساتي مجاز براي لوله كشي داخل منزل و بازرسين  نظام مهندسي وهمچنين قيمت و تعرفه هاي مصوب توسط مسؤلين و ادارت ذيربط براي شهر قاين و استان خراسان جنوبي تعيين گرديده است كه جا دارد از زحمات كليه ادارات و مسؤلين دستندركار قدرداني نمود. ضمناً در حال حاضر روند وصل گاز در شهر قاين مطلوب بوده و ان شاءا... با پايداري شرايط جوي و شروع به كار پيمانكار جديد براي نصب علمكها اي روند از شتاب بيشتري نيزبرخوردار خواهد شد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 10:39 | لینک  | 

متن زير نامه يكي از شهروندان قاين به فرماندار قاينات ايت كه رونوشتي از آن به طلوع، روزنامه خراسان، اداره گاز استان و شهرستان و دفتر نماينده قاينات نيز ارسال شده است.

 فرماندار محترم شهرستان قاين

برادر بزرگوار جناب آقاي طاهري

احتراماً در پي چاپ مطلبي در روزنامه خراسان (ويژه نامه739 خراسان جنوبي دوشنبه مورخه 15/11/86 صفحه2) به نقل از مدير عامل شركت گاز خراسان جنوبي تحت عنوان: استقبال نكردن مردم شهرستان قاين از گاز شهري در اين فصول سرد. مطالبي را به استحضار خوانندگان و مسؤلان محترم مي رساند باشد كه از چاپ مطالب بيهوده كه باعث سرگرداني خوانندگان و مردم در سالي كه سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي است پرهيز گردد.

1-     عمليات لوله كشي در بيشتر شهركهايي مثل سيمان شهر، فاز3 ، فاز4، شهرك بهداري، نيروي انتظامي، شهرداري، آزادگان تقريباً به پايان رسيده است در داخل شهر نيز خيابانهاي محدودي لوله كش ي شده است. 2- از شهركهاي ذكر شده تعداد محدودي نيز شبكه‌ان گازدار شده است، كه شركت گاز شهرستان  از اطلاع رساني محدوده گاز خودداري نموده و براي مردم روشن نيست كه خيابان آنها گاز دارد يا نه. 3- در داخل هر يك از خيابان يم علمك نصب شده است كه آن هم براي تست  لوله ها بوده است نه براي گاز منازل و خدمت رساني به مردم. 4- در شهرك سيمان كه حدود چهارصد خانوار زندگي مي كند حدود 5 الي 8 نفر گاز دارند در صورتيكه حداقل 70 خانه مسكوني  لوله كشي داخلي شده است ومنتظر وصل به شبكه مي باشند. 5- بر اساس گفته ها و شنيده ها و مراجعات مردم به شركتهاي گاز رساني جهت لوله كش يداخل منازل عنوان مي دارند كه شركت گاز شهرستان اعلام نموده است كه از گازكشي منازلي كه داراي عملك نيستند خودداري نموده و آنها نيز از لوله كشي داخل منازل خودداري مي نمايند. 6- كساني هستند كه عملك آنها درب منزل نصب گرديده ولي از نعمت گاز محرومند و با مراجعات مكرر به اداره گاز شهرستان جواب قانع كننده نشنيده و نتوانستند ازاين نعمت الهي بهره مند گردند. 7- حدود 5/1 است كه پيمانكاران شركت گاز عمليات لوله كشي را در سطح شهرستان را به علت برودت هوا تعطيل كرده اند و ادامه كار منوط به مساعد بودن هوا نموده اند. 8- در آبان 86 اولين انشعاب گاز شهرستان در محل مسجد فاز3 فرهنگيان وصل شده است كه جاي تقدير دارد. معهذا با يك حساي سرانگشتي از آن تاريخ تا الان حدود 100 روز مي گذرد كه اگر روزي يك نفر در شهرستان دارتاي نعمت گاز مي شد هم اكنون صدنفر گاز دار بودند. كه به گفته مدير عامل گاز استان 50 نفر در شهرستان از گاز استقبال كرده اند نشانه كم كاري شركت گازبوده و تقصير را متوجه مردم مي اندازند. 9- در حاليكه هواي سردشهرستان قاين به حدود 30 درجه زير صفر مي رسيد كدام عقل سليم است كه يك عدد كپسول گاز را با هزار مشقت به قيمت 5000 الي 7000 تومان تهيه كند آن هم اگر اين كيميا پيدا شود، ولي نعمت گاز را رد كرده و از آن استقبال نكند. در پايان از كليه مسؤلان و دستندركاران محترمي كه گره گشاي مسكلات اين ملت فهيم هستند كمال تشكر را داشته و براي آنها آرزوي موفقيت وبهروزي را مي نمايم.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 10:36 | لینک  | 

غلامرضا طاهري فرماندار قاينات سرما و يخبندان اخير در قاينات را بي سابقه دانست وي از حضور برخي تعدادي از مسؤلين استاني در شهرستان در شرايط بحراني تشكر كرد و خواستر توجه بيشتر مسؤلين استان به وضعيت گريبانگير قاينات شد. از جمله مديران كل آبفا شهري و روستايي، جهاد كشاورزي، هلال احمر، دامپزشكي، كار و امور اجتماعي، آموزش و پرورش،  معاون امور روستايي استانداري، و معاون مدير كل عشايري آقاي رضايي. وي در ادامه از بكارگيري 8 دستگاه گريدر (4دستگاه از استان، 2 دستگاه ادارات ديگر، 2 گريدر شهرستان) 12 دستگاه لودر، 2 دستگاه بولدزر، 212 دستگاه تراكتور، 4 دستگاه كمپرسي، و 416 دستگاه خودرو سبك كمك دار براي بازگشايي اصلي و راههاي ارتباطي و روستايي خبر داد و افزود: در مواقع ضروري هم 1054 نفر در راه ماندگان در شهرستان اسكان داده شدند(از پاكستان، خراسان رضوي، شمالي، سيستان و بلوچستان) در روستاها بيش از 10 مورد و شهرحدود 3 مورد قطعي برق بوجود آمده بود كه به سرعت رفع شد. حدود 4000 خانوار قطعي آب در شهر وجود داشت كه با تانكر آب توزيع مي شود. حدود 15 كيلومتر شبكه آبرساني شهر قاين تركيدگي داشته و 5300 كنتور آب شهري دچار مشكل بوده  كه رفع شده است. 500 كيلومتر هم شبكه آبرساني روستاها دچار مشكل شده است.  همچنين تركيدگي لوله هاي آب مدارس در سطح وسيع وجود داشته است. طاهري گفت: كل خسارات وارده به شهرستان118 ميليارد و 870 ميليون و 100 هزار تومان برآورد شده است. خسارات به 11063 هكتار محصولات باغي  ميليون 11007  ريال، خسارات اماكن دامي سنگين 15519  ميليون ريال، خسارت به محصولات زراعي 27820  ميليون ريال. در بحث سوخت طاهري گفت: در تابستان ذخيره سازي مناسب شده و فروشندگيهاي خريد لازم را نكرده اند. 61 روستا قبلا از اين بحران خريد داشتند در طول بحران 50 روستا تأمين نفت شدند. وي از اينكه با وجود برودت شديد هوا كه سبب افزايش شديد مصرف تا 2 برابر گرديد، سهميه قاين زياد نشد، انتقاد كرد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:2 | لینک  | 

هواشناسي قاين در گزارشي وضعيت برودت هوا در طي ديماه در قاين به شرح زير بوده است:

تعداد روزهاي يخبندان 27 روز، تعداد روزهاي دماي 20 -  8روز، تعداد روزهاي دماي 25- 4 روز، حداقل دماي مطلق اتفاق افتادخه 2/27 زير صفر كه طي دوره آماري22 ساله بي سابقه بوده است. ميانگين حداكثر مطلق درجه حرارت در ديماه 4 00 + بالاي صفر كه اين طي اين دوره آماري بي سابقه بوده است. ميانگين حداقل مطلق درجه حرارت در ديماه 12- بوده است كه طي دوره آماتري بي سابقه بوده است. حداكثر درجه حرارات در 30 ديماه 7- و حداقل دماي مطلق2/27 بوده است.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 9:0 | لینک  | 

۱-خوشحالي مردم بخصوص كشاورزان 2- خوشحالي دانش آموزان و دانشجويان براي تعطيلي مدارس و امتحانات 3- شروع بكار شهرداري در پر وژه جديد يعني برف روبي بدون برنامه

 4- ناياب و گران شدن نمك و پارو 5- گران شدن زنجير چرخ  حدود100 يا200 يا 300 درصد

6-گران شدن پلاستيك بريا پنجره از متري 1000 تومان به 2000 تومان  7- شكستن دست و پا و شلوغي مطب بعضي دكترها 8- ناياب شدن تاكسي و تاكسي تلفني و استراحت اين عزيزان در منزل

9- التماس كردن بعضي ها كه قبلاً فرغون كيسه و نان مي خريدند براي خريد يك نان 10- به صدا در آمدن زنگهاي تلفن هاي شهرداري براي گرفتن ارثيه پدري (بعضي ها مي گفتند كه بياييد برفهاي منزل ما رابيرون بريزيد) 11- افتتاح پيست اسكي ابوذر12- افزايش تعداد كپسول هاي خالي گاز از 200 عدد در صف 2000 عدد در صف 13- يخ زدگي لوله هاي آب بسياري از خانه ها تا قدر آب را بهتر بدانند 14- يخ زدگي شاه لوله  ها كه بايد از دقت نظر كارشناس اداره آب و فاضلاب بر كار پيمانكار تشكر كرد  15- پيوستن صف حمام به صفهاي قديمي  گاز، شير، نان، نفت و... 16- خراب شدن درجه ايستگاه هواشناسي به طول 20 تا 30 درجه 17- هجوم گرگها و حيوانات وحشي به سطح شهر و فرار مردم از آنها 18- ورود پرندگان و حيوانات اهلي به شهر و مهرباني مردم با آنها 19- نم زدگي بسياري از خانه ها و ثابت شدن خوب بودن ايزوگام براي صاحبخانه 20- پوشاندن كنتورهاي آب در ميان پرقو (بعلت خوب بودن جنس كنتورها، آنها را در ميان كيسه نخي نگذاريد كه يخ مي زند

21- از همه مهمتر برپايي مراسم عزاداري سالار شهيدان پرشورتر از سالهاي قبل در ميان يخبندي خيابانها كه نشان از حسيني بودن  واقعي مردم  و جوانان اين شهر دارد.  22- اعمال سياستهاي عجيب و غريب در مورد پخش عادلانه نفت  23- ورود استاندار در موقعي كه بحران روبه اتمام بود

24- اثبات بي لياقتي بعضي از مديران و مسؤلان شهر 25- به اثبات رسيدن مظلوميت مردم قاين< از اينكه كسي را ندارند كه حقشان را در مواقع بحراني بگيرد.

 به اميد باريدن باران رحمت الهي و شستن گناهان

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 8:59 | لینک  | 

از 16 دي برف و سرما حاكم بر قاينات سبب شد  تا مشكلات مردم در زمينه فراهم كردن نفت و گاز و شير و نان و... چندي برابر شود مشكلات مداريس شبانه روزي  و اياب و ذهاب يخ زدن شوفاژها و آب حمام و دستشوييها، حمله گرگها به گوسفندان و ورود آنها به شهركها و حاشيه شهر همه و همه بحران خاموشي را رقم زد  و صدا و سيماي خراسان جنوبي حق مطلب را بخوبي ادا نكرد از حتي كاهش دما به زير 32 درجه  بر قاينات حرفي به ميان نياورد و قلم ننوشت تال چه رسد به مشكلات مردم و شهر. بر آن شدم  كه خود بنويسم و خود بشنوم.

وقت آن است ز هر كوچه برخيزد                                    ناله اي سوزدلي بانگ عزا برخيزد

شهر را لشكر سرما به زمين خوابانده                                سپر سوخت بخاك است بلابرخيزد

برسرمردم اين شهر چه آمده از دي                               تلخي واقعه  از كام جفا برخيزد

بر زمين يخ زده دستم به دعا برخيزد                             يخ زده سنگ و نفسها به شمارش افتاده است

سنگي آزاد نباشد كه زجابرخيزد                                  سوزسرما بگرفته قلم پايم را

فكرها يخ زده فكري زقفا برخيزد                                  بس كه در صف بنشستم كه بگيرم من گاز

پاي من يخ زده كفشم به رها برخيزد                               لوله ها يخ زده و دست درختان بشكست

دست بحران حوادث زكجابرخيزد                                   نفت هم نيستكه اين خانه را به آتش بكشم

بوي بي گازي اين شهر هوابرخيزد                                    در صف شير نشستم چو شيران بشوم

ناله كودك من تا بخدا برخيزد                                         مانده ام تا كه بگويم زكدامين كوچه

بايد امروز گذر كرد كه پا برخيزد                                     مي گذرم قدم به آهسته به ره مي دانم

كه قدمهاي من آخر به نوا برخيزد                                    آي ياران زمين خورده زجابرخيزيد

كف هر كوچه مثال رخ آيينه شده                                      نقش ما و من از هر كوچه جدا برخيزد

در ستادي كه نشستند چه پرشورو نشاط                               كمر حادثه بشكست چه ها برخيزد

حرف كم زن كه در اين حادثه غافگيريم                              به حساب كه نويسيم خطا برخيزد

جامه مختاري از اين فاجعه بيرون افكن                               از ته كوچه صدايي زشما برخيزد

 

 

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 8:58 | لینک  | 

در جلسه اظطراري شوراي اداري قاين آيت ا... اصفهاني امام جمعه قاين سخناني را بيان كرد كه نظر به اهميت آن به سمع و نظر شما خوانندگان  مي رسد.

 گزارش برادر عزيز جناب آقاي طاهري را گوش كرديم و صميمانه از زحمات ايشان تشكر مي كنيم ما قبل از اين برف آرزويمان اين بود وقتي تلويزيون وقتي تلويزيون تركيه و چهارمحال آن همه برف

مي آمد از خدا مي خواستيم كه آيا باشد در اين شهرستان اين چنين برف ببارد. خداوند به ما ترحم كرد و نعمت برف رابراي ما فرستاد اما اين ضعف ما انسانها را نيز مي رساند همانطور كه در قرآن كريم آمده است وقتي امري مطابق طبع انسان نيست رخ مي دهد سروصدايش بلند مي شود وقتي خداوند چيزي را كه  كه مطابق طبعش است مي فرستد ملول مي شود. در اين مورد نمي خواهم بيش از اين صحبت كنم گمان نمي كنم بر كسي پوشيده باشد كه مسؤلين محترم تا جاييكه ممكن است مي خواهند مشكل را برطرف كنند منفعت اول به خودشان مي گردد چون نمي خواهند جوري باشد كه حادثاه اي پيش آيد و مورد طعن باشند در اينكه تلاش مي كنند شكي نيست. در نماز جمعه من همين مطلب را گفتم مردم به من تلفن زدند و گفتند كه:  شما معلوم  شده است پشتيبان آنها هستيد شما هم مي گوييد نفت براي ما خيلي مي آيد، شما مي گوييد همه چيز ما درست است. اصل اساس اسن است كه وقتي يك ذهنيتي در مردم باشد به اندك چيزي اين ذهنيت در ذهن آنها  خيلي به اصطلاح شديد و شايع مي شود. اگر ذهنيت نباشد هر كاري كردند بر اين مي كنند خيلي زحمت مي كشند آنچه كه در ذهن مردم است اين است آنچنان كه بايد به شهر قاين برسند، نمي رسند. اين حرف خودم نيست، (حرف مردم است بايد بگويم به شما) اين شايعه اي است كه در ميان مردم است و مخصوصاً نسبت به راديو و تلويزيون تاكنون چندين بار به من زنگ زده اند درست است كه بيرجند مي خواهد مركز استان باشد ولي كار بكنند كه شبكه اي كه از مشهد است باز باشد(منظورم راديو است) اين مطلب به آقايان رسانده شد ولي اثري نكرده است. وقتي در قاين دماي منفي 27 ويا 30 درجه را ديديم اما اين خبر به تهران نمي رسد. در حاليكه قاين وقتي متعلق به به خراسان رضوي بود خيلي اوقات سرمايش زياد مي شد در اخبار سراسري اعلام مي شد اما الان 27-  و 30-  قاين را در اخبار سراسري نگفتند و هكذا. خيلي ها مي گويند گويي خطي روي شهر قاين كشيده شده و هيچ چيز نمي گويند اين باعث مي شد ذهنيتي براي مردم بوجود آيد. مردمي با اندك نصيحتي مي تواند مي تواند آنها را ساكت كند و به حرفها گوش مي دهند هر زماني كه ذهنيت در مردم باشد چيزهاي كوچك را بزرگ مي كنند  اما شما اگر مي خواهيد از اين حرفها از سوي مردم گفته نشود كاري بكنيم اصل و اساس ذهنيت در دل مردم بيرون رود تا بتوانيم آنها را قانع كنيم. بنابراين خواسته من از استاندار كه اين موضوعات را انشاءا...  سعي كنند از مركز استان برطرف شود. شما بهتر از مردم قاين نمي توانيد پيدا كنيد. جناب استاندار دانسته باشيد زيانهاي زيادي در اين سرما به مردم و كارخانه هاي صنعتي، محصول كشاورزي قاين انگور است تاكها و ودرختان انجير بايد از بيخ بريده شود و مردم اميدي به محصول ندارند.

 

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 8:55 | لینک  | 

 سید صولت مرتضوی استاندار خراسان جنوبی در مصاحبه با خبرنگاران  در جریان سفر به قاین در پاسخ به اين سؤال كه چه تمهيداتي براي مقابله با موج سرما و كمك به مردم  صورت گرفته است گفت:

به لحاظ موج سرما كه ظرف 20 روز گذشته استان را در برگرفت و در  قاين بارندگي بيشتر برف بود به عشاير و بعضي مردم خسارت وارد شد. از همان ساعات اوليه كمكهاي اوليه و امداد رساني  صحيح صورت گرفت. امروز آمديم بريا برآورد خسارات قاين و مديران اجرايي از نزديك مشكلات مردم را لمس كنند و پيگيري بكنند.  همانطور كه مدير آبفا شهري گزار ش دادند800 خانه لوله تركيده يا كنتور يخ زده كه باز شده است.و با توجه به آبرساني با تانكر مشكل حادي در آبرساني نداريم.  قرار شد نفت سفيد مردم را در دو سه روز آينده تأمين كنند سهميه گكاز مايع را افزايش دهند برف بركات فرواني داشت كه سبب شد منابع آب زيرزميني قاين تغذيه كرده و مي رويم كه خشكسالي از قاين رخت بربندد.

در مورد تأمين علوفه دامي شهرستان مرتضوي گفت: يارانه در اختيار فرماندار براي تأمين علوفه عشاير گذاشته شده است ساير دامداريها بايد به فكر خود مي بودند. چيزي حدود 2 ميليارد تومان تسهيلات در اختيار تعاوني هاي شهرستان قرار گرفته تا آنها بتوانند نقدينگي لازم را تأمين كنند.

 وي در پاسخ به سؤال خبرنگاري در مورد ارزيابي از عملكرد مديران استان واگر از آن رضايت دارند دليل اينكه 22 روز بعد از اولين برف و سرمااز 17 ديماه مي گذرد 30 هزار دانش آموز شهرستان  و 4000 انشعاب شهري و 5000 انشعاب روستايي با قطعي و كمبود آب و نيز سوخت در انواع آن مواجه اند،گفت: ببينيد من آب پاكي را روي دست شما بريزم بنده هيچ بحراني نديدم ا ين را بحران نمي دانم بارندگي رحمت است بحران نيست، برف و سرما هم كشور را فراگرفته است و اين نعمات  مديران از شب اول بوده اند شما نبوديد در زيركوه بوده انددر مناطق عشايري بوده اند حتي خط مرزي را باز كردند امروز  ما دوباره آمديم  هم از مسؤلين تشكر كنيم هم ببينيم خسارات احتمالي به باغات و زمينهاي كشاورزي و دامداريها چقدر است امرزو آمديم براي برآورد خسارات آمديم. امروز يحث خاصي نبود كه بعد از 20 روز بياييم. الان ساعت 4 بعدظهر است هوا 4تا5 درجه بالاي صفر است.در همه استان برودت هوا شديد بوده است.

وي در مورد تمهيدات انديشيده شده براي رفع مشكل كمبود سوخت گفت: بنا شده شركت نفت تا اخر هفته مشكل را حل كند وي در مورد ميزان افزايش سهميه شده گفت: گذشت بهار آمد اين چه فرمايشي است يكي دو هفته كمك بكنيم بعد مشكل حل شده است. بعد گاز را پيمانكاران را دارند شديداً گازكشي مي كنند.

وي در پاسخ به سؤال طلوع كه براي حل مشكل الان سوخت در همين چند روز سرما چه تدبيري انديشيده ايد گفت: شما خبرنگار كدام نشريه هستيد؟ بعد از آنكه ايشان متوجه شد كه از نشريه طلوع هستيم گفت: مي شه من به اتفاق شمات به 20 خانه زنگ بزنيم ببينيم چند تايش نفت ندارند مردم به لحاظ اينكه هوا سرد است و فكر مي كنند سرما ادامه پيدا مي كند، يك عطشي ايجاد شده اشت.بنده امروز نظر سنجي كردم از قاين و به صورت رندمي تعدا زيادي از خانواده ها را خودم شخصاً تماس گرفتم همه سوخت داشتند. الان دارد به شدتن نفت مي آيد و تا چند روز ديگر مشكل حل مي شود.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 8:53 | لینک  | 

زمستان پوستين افزود بر تن كدخدايان را      و ليكن پوست خواهد كَند يك لا قبايان را

ره ماتم سراي ما ندانم از كه مي پرسد      زمستاني كه نشناسد در دولت سرايان را

نزديك به دهسال بود كه قاينات خشكسالي را تجربه مي كرد مادران اين ديار براي نشان دادن برف به كودكانشان از  عكسها و فيلم  كمك مي گرفتند و آرزوي درست كردن آدم برفهايي كه چندين روز بماند و آب نشود داشت بر دل كودكان اين ديار مي ماند. اما پدربزرگها و مادر بزرگها مي گفتند «خدا بزرگ است» و چه عالي همگان ديدند كه «خدا بزرگتر است» وقتي اواسط دي ماه 86 صدا و سيما از بارش برف در تهران و ديگر نقاط كشور خبر داد اهالي قاينات با خود مي گفتند باز هم از ابرهاي پرفشار سرمايش به ما خواهد رسيددر 17 دي وقتي حدود ساعت 6 عصر را نشان  مي داد، بارش برف نرم نرمك شروع شدو سه ساعت بعد نه تنها قطع نشدبلكه شديدتر نيز شده بود و بارقه اميدي در دل مردم قاينات درخشيدن گرفته بود كودكان اين ديار شب 17 دي را تا نيمه هاي شب پشت پنجره ها ماندند و بارش برف را تماشا كردند بعضي هايشان كه پرشورتر بودند همان شب آدم برفي  آرزوهايشان را ساختند. اما باز هم اين پدربزرگها و مادر بزرگها بودند كه حرف درست را با اين ضرب المثل آوردند«واي برف  و واي بر روز بعد از برف» كسي درست نمي داند آن شب تا چه پاسي از  صبح برف مي باريد چون همه با خيالي آسوده به خواب رفته بودند حتي مسؤلين شهرستان!  چون تجربه بزرگترها را نداشتند كه «واي بر روز بعد زا برف» يعني چه! و حتي بعد از بعد از حدود 6 ساعت بارش مداوم برف فكر نكرده بودند كه از تجربه همتايان خود در ديگر شهرهاي سردسير استفاده كنند. فردا صبح همه چيز پوشيده از برفي به ضخامت نيم متر بود. سفيدي شديد برف چشمها را آزرده مي كرد اما اين آزردگي ناچيزي بود در مقابل آزردگيهاي ناچيزي كه بعد از اين مردم ديدند. مردم كم كم از خانه هعايشان بيرون مي آمدند براي پاروكردن  برف بامهايشان، براي بازكردن مسير رفت و آمدشان در حياط براي تميزكردن جلوي مغازه هايشان و بريا رفتن به اداره ها (مدرسه ها كه تعطيل بود) راه رفتن در برف مشكل بود اما در مقابل مشكلاتي كه بعدها اين مردم ديدند مسأله آساني بود. اتومبيلها هم دو دسته شده بودند آنهايي كه روشن مي شدند(مدلشان بالا بود يا در گاراژي شب رار گذرانده بودند) و آنهايي كه روشن نمي شدند( مدلشان پايين بود، يا باطريشان بر اثر سرما ضعيف شده بود يا روغنشام منجمد شده بود) را ناودانها بر اثر يخ زدگي كاملاً بسته شده بود و هر كسي از هر راهي  كه به ذهنش مي رسيد در پي بازكردن آن بود ولي تلاشي بيهوده بود زيرا آب به سقفها نفوذ كرده بود و بر سر ساكنان خانه شان مي چكيد و نهايتاً گچ ها را بر سرشان آوار مي كرد لوله ها يخ زده بود و نزديك به 4000 مشترك قطع آب شده و نزديك به 200 كنتور در اثر يخ زدگي تركيده بود. در تمام شهر تعداد مغازه هايي كه باز بوداز تعدا انگشتان دست بيشتر نبود. از دوشنبه تا آخرهفته قاين به صورت تعطيل درآمده بود و همه به دنبال رفع مشكلات خودشان بودند چرا كه «سرما سخت سوزان بود» درجه دماسنج لحظه به لحظه پايين تر مي رفت و حتي كسي مي گفت تا 35-  را نيز در روي دماسنج وسط حياط منزلش ديده ولي هواشناسي هيچگاه زير 27 درجه را گزارش نكرد. انگشتان دست چنان كرخت مي شد كه انگار خون در رگها يخ زده است. حتي از مرگ يكنفر در اثر سرما خبر دادند سرما حتي به حيوانات نيز رحم نكرد چند الاغ يخ زده و مجسمه شدند. بيش از 40 رأس دان سنگين و بيش از 5200 رأس دام سبك و بيش از13500 قطعه جوجه و مزغ خانگي تلف شدند و نوزادهايشان به دينا آمده يا نيامده از سرما مي مردند. صحبت از ورود گرگهاي حفاظت شده محيط زيست به محدوده شهر ها و روستاها بود و شايعاتي در مورد حمله آنها به چند نفر!  محصولات زراعي و باغي نيز از سرما در امان نبودند خسارات وارده به بيش از 25 هزار هكتار سطح محصولات زراعي و باغي  را 303 ميليارد ريال برآورد كردند. چه مي شد كرد با يخ زدگي كه نزديك به يك متر در خاك زمين نفوذ كرده بود و دمايي كه هيچگاه از حالت انجماد خارج نشده بود. پير ها مي گفتند چنين سرمايي را در 40 سال اخير به خاطر ندارند. مردمن معتقد و با ايمان قاينات حتي نتوانستند مانند هر سال عزاداري سالار شهيدان را با شكوه برگزار نمايند چرا كه لغزندگي معابر و سرد بودن بيش از حد اماكن مذهبي و سوز شديد سرما اين اجازه را به آنان نمي داد. قبل از تاسوعا و عاشورا يكي دو روز گفته شد كه مدارس داير است تا امتحانات دانش آموزان به موقع انجام پذيرد. اما در كدام كلاس گرم! در كدام خوابگاه كه سرويس بهداشتي اش داير باشد، حتي شوفاژ خانه ها يخ زده بودند، مخازن نفت ندارس ته كشيده بود و بسياري از والدين اجازه رفتن به مدرسه را به فرزندانشان ندادند و حق داشتند چون حياط مدرسه كاملاً لغزنده و غيرقابل عبور بود. براي خوانندگاني كه آن شرايط را درك كرده بودند اين نوشته بيان يكي از هزار هم نيست اما كساني كه اين شرايط را درك نكرده اند شايد باور نكنند همانگونه كه بسياري از مسؤلين استان واقعيتهايي را كه از زبان گزارشگر صدا و سيما بيان مي شد شايد باور نمي كردند تا جايي كه صدا و سيما خراسان جنوبي هيچگاه آنگونه كه بايد اين بحران را پوشش نداد و برنامه شب آفتابي  خود را پخش مي كرد در حاليكه مردم قاينات حتي در روزها آفتاب نمي ديدند! اما اينها كه گفته شد قشمت مهم بحران نبود! بحران بزرگ از آنجا آغاز شد كه مردم براي تهيه نان دچار مشكل شدند چرا كه بسياري از نانواييها كنتور آبشان يخ زده بود يا تركيده بود يا سوختشان تمام شده بود و آنهايي هم كه بطور يكسره پخت مي كردند بدليل عدم فرصت مناسب براي آماده شدن  خمير ناني شوخته و يا خمير را به دست مردم مي دادند علاوه بر اينكه بايد به بسياري از روستاها نيز نان برده مي شد واين باعث مي شد كه مردم مجبور باشند براي گرفتن چند نان ساعتها در صف بمانند ناني كه شايد كه اولين و ساده ترين مايحتاج انساني است. بعد از نان نوبت شير مي رسيد كه طولاني بودن صف آن از قبل هم معروف بود و حال كه بر اثر راهبندان ماشين ديرتر مي رسيد و بعد از ساعتها لرزيدن  در هواي سرد يك پاكت شير هم حكم كيميا را داشت. بعد از اين مردم بايد به فكر تأمين سوخت  منازلشان مي شدند. چرا كه در اثر سرماي زياد مصرف آب گرم بالا رفته بود تا نتيجه اش زودتر تمام شدن كپسولهايس گاز باشد، درجة شوفاژ ها و بخاريها بيشتر شده بود تا نتيجه اش ته كشيدن تانكرهاي نفت و گازوئيل باشد. مردم بريا عوض كردن يك كپسول گاز مايع بايد يك روز تمام وقت صرف مي كردند يك روز ديگر را هم بايد صرف گرفتن يك گالن نفت مي كردند البته اين در صورتي بود كه كه در آن يك روز گاز يا نفت مي آمد يا نوبت كسي مي رسيد يا نه، گاهي براي يك كپسول گاز يا گالن نفت مجبور بودند تا چندين روز در صف ايستادن را تكرار كنند چرا كه بريا حدود 36000 خانوار ذر طي حدود 20 روز تنها 2 ميليون ليتر وارد شهرستان شده بود و اين يعني اختصاص حدود 5 ليتر به هر خانوار در طي 20 روز ! در حاليكه يك خانواده كم مصرف در هر شبانه روز حدود 25 ليتر نفت مصرف مي كردند. جالب است در طي تابستان نيز قايناتذ كمترين واردات نفت وارداتي را نسبت به شهرهاي همجوار داشته است. يعني كمتر خانواده اي بود كه نفت كافي ذخيره داشته باشد. ديگر نمي دانم چه بگويم قبلاً هم گفتم كه اينها كه مي گويم شايد در نظر مردم  محروم قاينات يك از هزار هم نباشد... اما فقط در دل كردم براي آنهايي كه كه مي خواهند بدانند و كار بكنند و گر نه «به دريا رفته يم داند مصيبت طوفان را» تنها كساني مي توانند اين شرايط راباور كنند كه خود در اين شرايط قرار بگيرند. به پايان آمد اين گفتار حكايت همچنان باقي است  و حكايت سرماي سوزان زمستان در قاينات همچنان باقي است و ادامه دارد، ادامه دارد. در پايان نمي دانم توانستم به عنوان يك گزارشگر  وظيفه اطلاع رساني خود را به خوبي به انجام برسانم يا نه ولي اين را مي دانم  كه اگر اين چند خط را نمي نوشتم بغضي بزرگ بر گلويم سنگيني مي كرد كه چرا ننوشتم آنچه را كه مي توانستم تا آنان كه بايد كاري كنند، كاري بكنند تا شايد سال ديگر اينگونه مردم محروم ديارم را در رنج و گرفتاري نبينم.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 8:50 | لینک  | 

از ابتداي نشستن برف بر زمين و سرماي شديد تماسهاي زيادي از ناحيه مردم در شهر و روستا با من گرفته شده است. تقريبآ همه اين تماسها را با مسئولين مربوطه در ميان گذاشته‌ام و تمامي SMSهاي رسيده را عينآ براي مسئولين ذيربط فرستاده‌ام.
خلاصه‌اي از اقدامات انجام شده به شرح زير است.
-
تذكر كتبي كه از طريق رئيس مجلس و از تريبون قرائت شده است به وزراء محترم نفت، نيرو، كشور و جهادكشاورزي جهت رسيدگي فوري به وضعيت شهرستان و جبران خسارات وارده 2- تماسهاي مكرر با مدير منطقه نفت استان كه منجر به افزايش 000/40 ليتر نفت در روز شده است و به روزي 000/185 ليتر نفت سهميه قاين رسيده است و تا اطلاع ثانوي ادامه خواهد داشت. -

 تماسها و جلسات با استاندار و معاونين ايشان و دعوت از استاندار جهت مسافرت به قاين مساعدت شركت آب و فاضلاب شهري و فرستادن 6 دستگاه تانكر جهت آبرساني به منازل مردم
ملاقات با وزير آموزش و پرورش و مطرح كردن مشكلات مدارس ناشي از برف و سرما 
هماهنگي با مدير صدا و سيماي استان، معاونت عمراني استانداري، مديركل حوادث استان و معاونت استانهاي سازمان صدا و سيما جهت تهيه گزارش و خبر از سرما و يخبندان در قاين
اقدامات جزيي ديگري كه نيازي به ذكر آن نمي‌بينم.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 8:48 | لینک  | 

14 ديماه با حضور حجت الاسلام جمالي مدير كل اوقاف استان، بخشدار نيمبلوك، مسؤل اداره اوقاف و امروخيريه خضري دشت بياض، اعضاي شوراي اسلامي روستاي كرغند، خيرين و معتمدين محلي در محل آستانه مقدسه اسماعيل فرزند موسي بن جعفر و گلزار شهداي خشكان واقع در دهستان كرغند حاضر و پس از قرائت فاتحه به غبار روبي ضريح مطهر  پرداخته و مبلغ سي و يك ميليون ريال از داخل ضريح جمع آوري . به حساب اداره اوقاف و امور خيريه خضري دشت بياض جهت انجام امور عمراني واريز شد.

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 8:45 | لینک  | 

 

خداوند زيباست و زيبايي را دوست دارد. ضمن تقديم سلام و احترام، تقدير و سپاس از شوراي محترم شهر و شهردار عزيز و زحمتكش به خاطر زحماتي كه مي كشند، زيباييهايي كه مي آفرينند، دست اندازهايي كه مي سازند، چاله هايي كه پر نمي كنند و برخي كارهايي كه كلاً فراموش كرده اند. بعنواتن يكي از هزاران شهروند قايني بر خود لازم دانستم ضمن تقدير و تشكر از عزيزان شوراي شهر و شهرداري كه يا از دوستانم هستند يا از همكاران يا حداقل همشهريانم، به خاطر تلاشها و كوششهايي كه انجام داده يا مي دهند به بيان نكاتي چند از كارهايي كه اگرانجام مي گرفت شايسته و بايسته بود، بپردازم. اول: در هر شهر جايي وجود دارد كه تقربياً هم سن و سال شهر است، جمعيتي معادل بخش بزرگي از شهر را در خود جاي دادهف داراي شخصيتها و مسؤلين بي بديل است، شمعهاي فروزاني را در خود جاي داده، شيرمرداني و شير زناني را در خود به ميهماني پذيرفته كه شايد به ضرس قاطع بتوان گفت: نيمي از هويت شهروندان را در خود جاي داده است، جايي كه شاه و گدا مساويند. آري درست حدس زديد گورستان يا گورستانهاي شهرمان، شهر گلها را مي گويم. هر شهروند سالانه به طور متوسط حداقل 10 ساعتي(شايد معادل متوسط زمان مطالعه هر شهروند) از عمر گرانمايه خود را در كنار خاموشاني مي گذراند كه در ياد و خاطره او زنده اند و چه حرفها كه با او نمي زنند، چه اين حضور براي تسلاي دل خود، چه براي تسلاي دل دوستان و اقوام و آشنايان، چه براي نثار فاتحه اي به روح بلند شهيدان و شهيدپروران، چه براي انتخاب جا بريا آينده نه چندان دور!؟ چه براي عمل به دستورات بزرگان دين انسان ساز اسلام كه رفتن به قبرستان را در هنگام شادي و غم توصيه مي كنند. اما! وضع ظاهري گورستان، بهداشت و نظافت آن، نازيباييهاي گورستان و... شايسته كداميك از ساكنين خاك است؟ سمبل كداميك از داشته هاي ملي و مذهبي ماست؟ در كشورهيا نامسلمان! گورستان يكي از دهها مكان زيباي  هر شهر است.اما گورستان شهر ما شده مصداق قبرستانهاي تاريك و مخروبه قديمي، اگر واقعاً در نگهداري و زيبا سازي اين مكان ناتوان هستيد بهتر است اين را به عهده خود مردم بگذاريد، حتماً مردمي كه براي زيباسازي و استحكام قبر عزيزانشاناز گرانترين، خوشرنگترين و زيباترين مصالح ساختماني استفاده مي كنند، توانايي رسيدگي به زيبايي وبهداشت بقيه فضا را هم دارند.

دوم: با يكي از همشهريان در رابطه با مشكل اول صحبت مي كرديم كه آهي سرد كشيد و گفت: وقتي شهرداري به زنده ها با تفاوت و غير عادلانه رسيدگي كي كند، تو چگونه توقع رسيدگي به مردگان را داري؟ با تعجب پرسيدم چرا؟ چگونه؟ اين بار بغضش صدا كرد و گفت: به نظر تو معيار ارائه خدمات شهري چيست؟ كعيار براي رسيدگي به وصع آسفالت، فضاي سبز، حمل زباله و ديگر خدمات چيست؟ اگر به قدمت باشد فرخ‌آباد خيلي قديمي تر از بلوار فرهنگ و زعفرانيه است. اگر به جمعيت باشد فكر نكنم محلات معروف به زيرپل و پشت ژاندارمري از خيابانهاي فردوسي، سعدي، حافظ، و عطار كم جمعيت تر باشند؟ اگر به جواني و نوسازيباشد فكر نكنم خيابانهاي حكيم، امامت، معرفت، همت و عدالت خيلي پيرتر از بهارستان يا خيلي جوانتر از خيابانهاي پويندگان و دانش آموز باشد؟ معيار رسيدگي و ارئه خدمات چيست؟ شايد به تعداد...؟ شايد معيار...؟ شايد...؟ چرا مسولين شهر و شهرداري كمر همت به رفع نواقص خيابانهاي حكيم، امامت، معرفت، همتو عدالت نمي بندند؟ عدالت همين است؟ شايد اينگونه عملكردهعا بتا عدالت سنخيت ندارد؟ شايد نمي شود با تكيه به عوارض سيمان مستحكم و مقاوم قاين بر نارساييهاي بلوار سيمان شهر و ... غلبه كرد؟  

  شهروند ساكن منتهي اليه خدمات شهري- حميد رضا گرگيج

نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 19:22 | لینک  | 

روستای آبیز حدود 600 خانوار با جمعیتی بالغ بر سه هزار نفر را در خود جای داده است که البته جمعیت تحت پوشش دهیاری این روستا 9 هزار و 500 نفر است. ساکنان این روستا از طریق کشاورزی، دامداری، باغداری و گاهی قالیبافی امرار معاش می کنند. مزارع زعفران، پنبه، جو و گندم آبیز نقش مهمی در اقتصاد شهرستان و کشور دارد و باغها و مزارع آن با یک رشته قنات آبیاری می شوند. مردم این روستا انسانهایی سخت کوش، متدین و با سعه فرهنگی و تاریخی کهن هستند که با تقدیم 9 شهید والا مقام و دو جانباز بر اصول ارزشهای اسلامی پایبند و استوارند و در تمامی صحنه های اجتماعی حضور فعال و چشمگیری داشته اند که حضور 100 درصد آنان در انتخابات 24 آذر 85 خود گواهی بر این ادعاست. در این روستا بیش از 600 نفر جوان جویای کار و بیکار وجود دارد که عده ای از بیکاری به اعتیاد و قاچاق موادمخدر روی آورده اند. تولید سالانه بیش از یک تن زعفران خشک از پتانسیل های این روستاست

 اما خشکسالیهای پی در پی در چند سال گذشته موجب کاهش تولید گل زعفران در این منطقه شده است. نبود پزشک در درمانگاه روستای آبیز، معابر خاکی، نفوذ فاضلاب در معابر، نظافت نامناسب، اجرا نشدن طرحهای بهسازی و نوسازی و کمبود آب از عمده مشکلات این روستاست. شیوه های سنتی کشاورزی و زمینهای کوچک وخرده مالکی از دیگر مشکلات این روستاست. بیش از 500 واحد مسکونی نیز در فاصله دو کیلومتری روستا پس از زلزله سال 76 جنوب خراسان ساخته شده است که به دلیل جا نمایی نامناسب بلا استفاده است. محمد هدایت پیرمرد روستایی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: خانه های ساخته شده بعد از زلزله بر روی خط گسل نیز قرار گرفته است و به دلیل فاصله زیاد از مزارع و زمین های کشاورزی، این منازل خالی مانده است. وی اظهار داشت: دولت باید شرایط لازم برای حفر چاه در دشت آبیز را فراهم کند تا کشاورزی و تولید زعفران توسعه و رشد نماید. برات علیپور، کشاورز 75 ساله، یکی دیگر از ساکنان این روستا نیز با انتقاد از تسهیلات اعطایی بانکها به کشاورزان افزود: وام های کشاورزی و خشکسالی به افرادی که پارتی دارند پرداخت می شود. وی خاطرنشان کرد: شرایط سخت دریافت وام از جمله سند مالکیت و چک کارمند و ضامن کارمند نیز از موانع دریافت تسهیلات از بانکهاست. رئیس شورای روستای آبیز نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: دهستان آبیز با جمعیت بیش از 9 هزار و 500 نفر استحقاق ارتقا از دهستان به بخش را دارد. اسماعیل مصطفایی تاکید کرد: به رغم درخواست های مکرر مردم مبنی بر رسیدگی به مشکلات این روستا، مسئولان برنامه ای برای پتانسیلها و فرصتهای کشاورزی و اقتصادی روستائیان ندارند. فرماندار قاینات نیز در خصوص خشکسالی ها بیان داشت: میزان بارندگی در سال گذشته افزایش یافته است اما خشکسالی همچنان ادامه دارد. محمدحسین نژاد حسین تصریح کرد: از 362 روستای این شهرستان آب آشامیدنی و آبیاری مزارع 120 روستا با تانکر تامین شده است. وی در خصوص بیکاری جوانان در روستا و مهاجرت آنها به شهرها نیز عنوان کرد: در روستاها فرصت ایجاد اشتغال وجود دارد اما در آمد مردم زیاد نیست و حتی مایحتاج اولیه آنها نیز با دستمزد شغلهای ایجاد شده، تامین نمی شود. نژاد حسین خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از مهاجرت شدید روستاییان به شهرها سیستم های اداری قاین چالاک نیست.
نوشته شده توسط تحريريه طلوع  در ساعت 19:19 | لینک  |